Jak analizować oferty emisji obligacji korporacyjnych?

Praktyczny przewodnik

Polscy inwestorzy wykazują rosnące zainteresowanie obligacjami korporacyjnymi. Jeżeli chcesz w ten sposób inwestować swoje środki, pamiętaj jednak o tym, aby w pierwszej kolejności postawić na dokładną analizę oferty. Pozwoli Ci ona zapoznać się ze szczegółami emisji obligacji komercyjnych. To też jeden ze sposobów na określenie ryzyka inwestycyjnego i podjęcie dalszych kroków, dopasowanych do Twojej strategii. W tym artykule przybliżymy podstawowe elementy takiej analizy, aby pozwolić Ci bardziej świadomie lokować swoje fundusze.

Wybierz emitenta i obligacje korporacyjne

Pierwszym krokiem, jest zapoznanie się z bieżącymi emisjami obligacji komercyjnych. Można to zrobić bezpośrednio na podstawie informacji z rynku Catalyst lub skorzystać
z informacji publikowanych przez biura i domy maklerskie. Zajmują się one również obsługą zleceń zakupu tego typu papierów wartościowych, jak ma to miejsce w przypadku Michael / Ström Dom Maklerski: https://michaelstrom.pl/oferta/obligacje-korporacyjne. Do wyboru będziesz mieć obligacje korporacyjne wielu różnych emitentów. Na tym etapie wybierz interesujące Cię spółki, aby później przeprowadzić szczegółową analizę.

Sprawdź warunki emisji obligacji komercyjnych

Tym, co powinno Cię interesować w głównej mierze, są warunki, na jakich emitowane są obligacje komercyjne. Co to znaczy? To właśnie w nich znajdziesz szczegóły związane nie tylko z emitentem, ale także wartością nominalną, oprocentowaniem, ewentualnymi zabezpieczeniami wierzytelności i innymi, kluczowymi dla inwestora informacjami. Sprawdź te, najlepiej pasujące do Twojej strategii.

Przeanalizuj sytuację finansową emitenta i kwestie rynkowe

Znając emitenta, jesteś też w stanie sprawdzić jego sytuację finansową i zdolność do spłaty zobowiązań. Możesz prześledzić podejmowane przez niego działania na rynku oraz zapoznać się ze sprawozdaniami finansowymi. Kluczowe dla inwestycji w obligacje korporacyjne będzie także jego ewentualne zadłużenie. Dopiero na tej podstawie można określić, czy lokowanie środków finansowych w takich obligacjach jest rozsądne.

Nie zapominaj, że emitent nie działa w próżni. Zakup obligacji korporacyjnych poprzedź więc także analizą sytuacji rynkowej dla branży, w jakiej operuje. Istotne okażą się tendencje z ostatnich lat, przewidywania ekspertów oraz aktualna sytuacja. Ważna jest również konkurencyjność i potencjał rozwojowy danego sektora.

Oceń ryzyko inwestycji w obligacje komercyjne

Aby bezpiecznie przeprowadzić zakup obligacji korporacyjnych, musisz ocenić wiążące się
z nim ryzyko kredytowe, operacyjne czy rynkowe. Zrobisz to na podstawie wcześniej zebranych informacji. Nie jesteś w stanie wybrać rozwiązania, gdzie będzie ono zerowe dla jakichkolwiek obligacji korporacyjnych. Co to oznacza w praktyce? Staraj się nie lokować całego kapitału w ramach jednej inwestycji. Dzięki temu nawet w razie problemów część Twoich pieniędzy będzie zabezpieczona.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Najważniejsze w procesie inwestycyjnym jest właściwe przygotowanie i minimalizowanie ryzyka wynikającego z lokowania kapitału. Dlatego, jeśli nie czujesz się pewnie, możesz skorzystać z pomocy, jaką oferują domy maklerskie. Podjęcie takiej współpracy pozwoli Ci korzystać w procesie zakupu z wiedzy doświadczonych specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj