Pomóżmy odnaleźć flaminga

 

Akcja Artystyczna – Wola Sękowa  2023

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej to miejsce odwiedzane przez miłośników działań twórczych. Co roku latem zjeżdżają tu artyści tworzący formy plenerowe wpisane w krajobraz wioski.

Dzięki działaniom artystów Wola Sękowa staje się miejscem do którego zagląda coraz  więcej miłośników turystyki kulturowej. Można tu spotkać wyrzeźbionego  wędkarza, stracha na wróblę, siewcę i kosiarza, ptaki i anioły, wiklinowe formy, tajemnicze drogowskazy i murale.

 Kierownikiem artystycznym działań plenerowych od wielu lat jest Piotr Woroniec – rzeźbiarz, który w 2006 r. zainicjował pierwsze takie spotkanie. Powstał wówczas Exodus – monumentalny pomnik, składający się ze 120 rzeźb, poświęcony tragedii wygnańców i ofiar wojny na świecie.

W tegorocznej akcji brali  udział zarówno doświadczeni mistrzowie dłuta, jak i osoby mające szanse poznać tajniki rzeźby w drewnie. Udało się też odnowić i zakonserwować wiele prac z poprzednich lat.  

Jedną z prac , która wkomponowana została w pejzaż była rzeźba przedstawiająca  2- metrowego różowego  flaminga autorstwa wspomnianego artysty.   Cieszyli się nią mieszkańcy wioski, stała się ciekawostką i atrakcją dla przyjeżdżających. Niestety w kilka tygodni po zamontowaniu została skradziona.  Został tylko betonowy postument ze śladami odpiłowanych nóg.  Organizatorzy nie tracą nadziei, że dzięki zaangażowaniu policji i wielu osób w mediach społecznościowych uda się trafić na ślad  flaminga. Ten niezwykły ptak symbolizuje miłość,  dobro i troskę o środowisko.

Warto go  odzyskać i  nie dawać przyzwolenia na bezprawie!

Projekt „ Akcja Artystyczna – Wola Sękowa 2023 „ realizowany był w Woli Sękowej  dzięki wsparciu finansowemu ULRA  oraz Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.