Operacja Czysta Rzeka – dziś nad Sanem

 

Choć w tym roku wiosna przyszła wcześniej bo 20 marca to jednak 21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny. Jest to także międzynarodowy dzień lasów i dzień wagarowicza. Wszystko to jest wspaniałym pretekstem, aby wyjść z młodzieżą w teren i zadbać o ochronę przyrody. Kolejny rok z rzędu Fundacja im. Mariana Pankowskiego oraz Firma Transprzet prowadza we współpracy lokalną akcję Operacji Czysta Rzeka.

Współpraca nawiązana została po założeniu lokalnego sztabu Panko nad Sanem w 2023 roku, któremu przewodniczy Paulina Pankowska, prezes Fundacji. Firma Transprzet objęła cała akcje swoim patronatem i wspiera akcje w kilku miastach i powiatach i m. innymi Miasto i Gminę Sanok.

W tym roku, w Sanoku, Operacja Czysta Rzeka rozpoczęła się od sanockich szkół. Jako pierwszy wystartował „Ekonomik” czyli ZS Nr1 sprzątając odcinek od mostu na Biała Górę po aż do budowy nowego mostu na Sanie. Potem ruszyły kolejne szkoły czyszcząc brzeg rzeki San aż po most na Olchowcach oraz miasto Sanok. 21 marca Technikum Rolnicze ZSCKR z Nowosielec także wspierało akcję na brzegu Sanu wspólnie z Sanokiem obchodząc pierwszy Dzień wiosny. Z tej okazji oprócz sprzątania brzegów Sanu czy sanockich terenów rekreacyjnych, uczniowie stworzyli ekoMarzanny.

Zapraszamy do galerii aby ujrzeć jak wielkie marzanny powstały, a co najważniejsze odbyła się lekcja ekologii w terenie! Wszystkie marzanny powstały z naturalnych materiałów takich jak gałęzie, które pozostały po przycięciu wiosennym w ogrodach oraz połamane przez wiatr gałązki różnych krzaków. Wykorzystane zostało siano czy zaschnięte kwiaty, a wszystko po to aby obchodząc nasze tradycyjne święto topienia czy palenia marzanny zminimalizować zanieczyszczenie środowiska. Obecnie uczniowie uczestniczą w akcji na terenie całego Sanoka i powiatu Sanockiego. Cały czas można jeszcze dołączyć do akcji do końca kwietnia. Zapraszamy do zapisów. Można zgłosić szkołę czy grupę przyjaciół lub sąsiadów przez stronę Fundacji Pankowskiego na Facebooku lub bezpośrednio przez stronę Operacji Czysta Rzeka . Każde wsparcie ze strony mieszkańców jest mile widziane. A co dalej? W kwietniu zapraszamy na bezpłatne spływy kajakowe, ale o tym będziemy jeszcze informować, choć zapisy już trwają, a liczba miejsc jest ograniczona. W najbliższy weekend 23 marca o godzinie 10 sprzątamy prawy brzeg Sanu niedaleko policji i wędrujemy w górę Sanu.

 

Organizatorzy zapraszają mieszkańców – spotkanie przy parkingu Policji na prawym brzegu godz. 10 i rozpoczynamy sprzątanie na prawym brzegu Sanu – wycieczka terenowa PTTK, w drodze powrotnej z rajdu będzie sprzątany lewy brzeg od Trepczy po most na Biała Górę, tutaj dodatkowo kontakt przez Koło Terenowe nr 1 przy Oddziale PTTK „Ziemia Sanocka” Dzięki wspólnej pracy i organizacji będzie nam wszystkim na wiosnę a fauna i flora zawsze się odwdzięczają swym pięknem. Spotkajmy się nad Sanem.