Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

 

Dziś w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odbyły się  Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wydarzenie zorganizowała Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Sanoku w ścisłej współpracy z Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sanoku, Powiatem Sanockim i Muzeum Budownictwa Ludowego.

Turniej „Młodzież Zapobiega Pożarom” stawia sobie za cel popularyzację przepisów przeciwpożarowych i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej. Młodzi uczestnicy zmagali się z wymagającymi pytaniami i zadaniami, sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Eliminacje Powiatowe w Sanoku okazały się niezwykle zaciętą i emocjonującą rywalizacją. Młodzi adepci ochrony przeciwpożarowej wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem, walcząc o miano najlepszych w powiecie.

Zwycięzcy turnieju awansowali do dalszego etapu rozgrywek, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wydarzenie było nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności, ale również do integracji środowiska młodzieżowego i budowania świadomości na temat tak istotnych kwestii jak bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Turniej skierowany jest do dzieci, młodzieży – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w w trzech grupach:
I grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV,
II grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII,
III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Uczestnikom Eliminacji Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Sanoku! Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach rozgrywek i zachęcamy do zgłębiania wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Nie bez powodu miejscem turnieju okazał się skansen. Wszyscy pamiętamy pożar z 1994 roku, kiedy to 2 lipca ogień strawił 13 obiektów architektury i 2 studnie. W ciągu kilkunastu minut ogień zniszczył m.in.:

Cerkiew greckokatolicka z Bliznego Górnego z 1808 roku

Cerkiew prawosławna z Grzybowca z 1695 roku

Czworaki z Rymanowa z 1860 roku

Chałupa z Haczowa z 1880 roku

Kuźnia z Rymanowa z 1870 roku

Przyczyny pożaru nigdy nie zostały ostatecznie wyjaśnione. By zapobiec takim tragediom potrzebna jest edukacja i ostrożność.

 

ew