VIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski

„Sanok 2017” Maciej Zimka zwycięzcą

 

W dniach 27 – 30 czerwca został rozstrzygnięty VIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na kompozycję akordeonową „Sanok 2017”. Organizatorem tradycyjnie była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Sanoka, Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku i Sanockiego Towarzystwa Muzycznego, Głównym Sponsorem zaś – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie – Oddział w Sanoku.

Kompozycja kameralna z udziałem akordeonu

Tym razem jego przedmiotem była kompozycja kameralna z udziałem akordeonu. Na konkurs napłynęło 8 prac, a Jury pod przewodnictwem prof. Bogdana Dowlasza (AM Łódź), z udziałem prof. Włodzimierza Runczaka (AM Kijów), prof. Krzysztofa Olczaka (AM Gdańsk), dr Tomasza Tarnawczyka (PSM I i II st. Sanok) oceniło jego poziom jako wysoki. Tym bardziej miło, że wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele Podkarpacia.

Główna nagroda

Główną nagrodę – Grand Prix w wysokości 800 euro – zdobył Maciej Zimka, absolwent akordeonu ZSM w Krośnie w klasie Andrzeja Smolika i Akademii Muzycznej w Krakowie (w ubiegłym roku uzyskał stopień naukowy doktora) za utwór „Sonata na akordeon i gitarę”. I nagrodę uzyskał Paweł Łukowiec, dwie trzecie  nagrody – Barbara Kaszuba i prof. Jerzy Mądrawski.

Wyróżnienie

Wyróżnienie zdobył – po raz pierwszy w historii Konkursu reprezentant sanockiej Szkoły Paweł Kruczkiewicz – za kompozycję „Tańce słońca i księżyca” na akordeon, skrzypce i wiolonczelę – uczeń kl. IV Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku w klasie organów Łukasza Kota.
Wszystkie nagrodzone kompozycje będą wykonane w trakcie Jubileuszowych XX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2018” pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w dn. 26-29.04.2018 r.

Jedyny taki konkurs w Polsce

Warto nadmienić, że sanocki Konkurs jest jedynym tego typu w Polsce i cieszy się ogromnym uznaniem w świecie akordeonowym.
Kompozycje nagrodzone wzbogacają regularnie polską i światową literaturę akordeonową solową i kameralną oraz są cenione,  wykonywane i nagrywane w Polsce i wielu krajach świata.

mn