Młodzi hokeiści trenują na rolkach

Ponad 20 młodych adeptów hokeja z UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok przygotowuje się do sezonu trenując na rolkach. Dzieci w wieku 6-12 lat trzy razy w tygodniu pod okiem Roberta Kosteckiego ćwiczą jazdę oraz strzały na bramkę.

Coraz więcej zawodników, po zakończeniu sezonu na lodzie zakłada rolki, aby kontynuować treningi hokejowe. Dyscyplina staje się bardziej popularna, także w Polsce.

– W czternastu klubach mamy 293 licencjonowanych zawodników. Na ostatnich Mistrzostwach Świata nasza reprezentacja zajęła bardzo wysokie dziewiąte miejsce w stawce 22 drużyn. Między innymi pokonaliśmy Szwedów. Mistrzami świata zostali Czesi, druga była Kanada, a trzecia Francja. W kadrach drużyn klubowych i kadry narodowej są czołowi polscy zawodnicy „lodowi”: Maciej Urbanowicz, Paweł Dronia czy Bartłomiej Bychawski – mówi Adam Rozenberg, przewodniczący komisji Hokeja na Rolkach Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.
– Myślę, że rolki są dobre w przygotowaniach do sezonu. Hamowanie jest trochę inne ale jest to bezkontaktowe i zawodnik poprawia swoje umiejętności techniczne i jazdę z krążkiem. W Czechach są już drużyny dla dzieciaków a kluby hokeja na lodzie ,dodają do przygotowań treningi na rolkach. Dla mnie jest to fajny sposób przygotowania – powiedział Petr Sinagl, były zawodnik Sanoka z którym zdobył ostatni złoty medal dla ekipy z Podkarpacia. Sinagl to etatowy reprezentant Czech w hokeju na rolach (inline). Wielokrotny mistrz Czech i medalista mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu.
Hokej na rolkach jest bardzo podobny do tego na lodzie. Może jazda jest troszeczkę inna, ale za to operowanie kijem jest dokładnie takie samo. To fajna odskocznia i aktywny wypoczynek w trakcie letnich przygotowań – dodał Michał Kotlorz

Pozytywne opinie ma także Marek Ziętara, były trener seniorskiej drużyny Sanoka z którą zdobył złoty medal.

– Myślę, że dzieciom to nie zaszkodzi, jeśli forma treningu jest dobrze dobrana . Dzieci powinny mieć wszechstronny i urozmaicony trening bo w okresie wzrastania muszą rozwijać wszystkie motoryczne cechy ogólnego rozwoju. Na pewno podczas jazdy na rolkach nie pracują te same mięśnie, które pracują podczas jazdy na łyżwach ale jest to forma ukierunkowana na hokej.
Grupa rodziców , która zainicjowała treningi na rolkach jest bardzo zadowolona z rezultatów i umiejętności swoich dzieci po takich zajęciach. Do współpracy zaprosiliśmy hokeistę Roberta Kosteckiego , który bez wahania zgodził się na treningi z dziećmi . Dzieci z wielką pasją i chęcią przychodzą na treningi, ich forma jest dobrana z myślą o przygotowaniu młodych hokeistów do treningów na lodzie. Rodzice planują w niedalekiej przyszłości otworzyć własne Stowarzyszenie, umożliwiając szerszej grupie dzieci uczestnictwo w zajęciach na rolkach.