Koncert w tajemniczym ogrodzie

 

24 sierpnia odbył się koncert w niecodziennej scenerii. Zanim doszło do koncertu na Facebooku pojawiło się enigmatyczne zaproszenie do „Tajemniczego Ogrodu.” Kilkadziesiąt osób z Sanoka i okolic miało przyjemność wziąć udział w wydarzeniu, którego inicjatorką była Angela Gaber. Z Angelą o koncercie i planach na przyszłość – rozmawia Edyta Wilk.

 

Skąd pomysł na tajemniczy ogród?
Zawsze pociągały mnie miejsca nietypowe, ciekawe, tajemnicze, które dodatkowo działają na wyobraźnię słuchacza, jego zmysły i odbiór dźwięków. Koncert pod koniec lata, wśród drzew i kwiatów, z komarami, mrówkami przy blasku ogniska, wydawał mi się dobrym podsumowaniem naszej tegorocznej muzycznej drogi. Naszą pierwszą płytę „Opowieści z Ziemi” nagrywałam w kamiennym kościele w Mrzygłodzie, drugą zaś, „Dobre Duchy”, w drewnianej chacie „Zagroda Magija”. Ludzie i miejsca są ważne. Dobrze jest poszukać wokół siebie jakiegoś kolorytu, który doda skrzydeł. Miejsce, które nazwaliśmy tajemniczym ogrodem, znałam już wcześniej, bo współpracowałam z jego gospodarzem, Maciejem Patronikiem, przy reżyserowanych przez niego spektaklach teatralnych „Ożenek” Mikołaja Gogola oraz „Ciemny las” Andrzeja Stasiuka. Tam również w przedwojennej willi, kilka lat temu zorganizowaliśmy wernisaż wystawy zbiorowej „Ukryte przejawy niecodzienności.” Po prostu lubię tam wracać i chłonąć tamten klimat.
Koncert był bardzo kameralny i przygotowany został dla zamkniętej publiczności, dlaczego?
Jest to miejsce prywatne, w dodatku nie takie wielkie, stąd kameralny. Nie była jednak impreza zamknięta! Uczestniczyli w niej w zasadzie wszyscy, którzy zainteresowali się wydarzeniem, napisali do nas, chcieli tam być, a my, wszystkim gościom, bezpośrednio wysyłaliśmy szczegóły spotkania jak i adres tajemniczego ogrodu 🙂

Czy debiut, który miał miejsce podczas koncertu, Jeanne Patronik zapowiada dłuższą współpracę?
Podczas koncertu gościnnie wystąpiła z nami Jeanne Patronik, córka gospodarza, która na co dzień mieszka w Paryżu. Był to jej debiut. Jeanne jest młodą osobą, która co rok odwiedza Sanok i tego lata udał się taki mały muzyczny eksperyment. Zdradzę, że miał wystąpić jeszcze jeden gość specjalny, ale z przyczyn niezależnych od organizatorów nie pojawił się na scenie. Koncert jednak się udał, lubię takie spontaniczne spotkania i wyzwania. Taką wymianę energii.
Nowa płyta? Projekt? Co niesie przyszłość?
Póki co kontynuujemy naszą muzyczną przygodę, realizujemy koncerty, ale zwalniamy tempo. Nowe utwory powoli powstają i nabierają kształtu, ale jak na razie na płytę się nie zapowiada, bo jest to złożony i kosztowny proces. Najważniejsze żeby grać i mieć dla kogo. Koncert w tajemniczym ogrodzie pokazał nam, że jest dobrze, że są słuchacze i dobre duchy nad nami. Na naszej Facebookowej stronie Angela Gaber Trio, znajdą Państwo szczegóły koncertów.