Interwencja z podtekstem erotycznym: nowy lokator na sanockim osiedlu

Na sanockim osiedlu pojawił się nowy lokator… Wzbudził nie lada poruszenie wśród mieszkańców. Pani Monika podzieliła się z nami tą informacją. Niezapowiedziany gość to MODLISZKA. Warto przy takiej okazji prześledzić jej historię, ciekawostki na jej temat i mity wokół niej krążące.

Znana jest przede wszystkim z tego, że niezbyt dobrze traktuje swoich partnerów. Jednak mało kto wie, skąd wzięła się jej nazwa i jakie przesądy dotyczą tego owada. Czy zawsze „miłość” modliszek kończy się zgubą samca?

Na świecie, głównie w tropikach, żyje około 2 tysięcy gatunków modliszek. Niektóre dorastają do około 20 centymetrów długości, większość mierzy 5 – 8 cm. W południowej Polsce występuje chroniona modliszka zwyczajna.
Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) to jedyny przedstawiciel modliszek żyjący w Polsce i jednocześnie największa modliszka europejska. Ciało ma zielone lub brązowawe, świetnie się maskuje w swoim otoczeniu. Ma mocno wydłużone kroczne dwie pary odnóży tylnych i przednią parę chwytną, wyposażoną w kolce. Na wewnętrznej stronie przednich odnóży znajdują się jasne plamki. Samiec jest mniejszy od samicy.

Niegdyś wierzono, że modliszka została stworzona, by uczyć ludzi prawidłowej postawy modlitewnej. Do dziś w islamie wierzy się, że owad, przyjmując tę pozę, zawsze skierowany jest w stronę Mekki. Jednak nie w każdej kulturze modliszka postrzegana jest jako symbol uduchowienia. Sardyńczycy na przykład unikają kontaktu z tym bezkręgowcem, ponieważ wierzą, że nadepnięcie nań lub spojrzenie prosto w oczy może sprowadzić śmierć na domowników. W Japonii modliszka kojarzona natomiast jest z męskością, odwagą i nadprzyrodzoną siłą, dlatego też samurajowie umieszczali jej wizerunek na swoich mieczach.

Modliszki są drapieżnymi łowcami, mają też skłonność do kanibalizmu. Osobliwą cechą modliszek jest możliwość kręcenia trójkątną głową bez poruszania całym ciałem; nie potrafi tego żaden inny owad. Dzięki tej umiejętności samice modliszek mogą odwrócić się podczas zbliżenia i pożreć kopulującego z nimi samca. Jak wyjaśniają naukowcy, robią to jednak dopiero wtedy, gdy upewnią się, że partnerzy dostarczyli wystarczającą ilość nasienia do zapłodnienia jaj. Cóż za romantyczność…. Co ciekawe, pomimo utraty głowy, pan-modliszka nadal może odbywać stosunek, ponieważ ośrodek nerwowy odpowiadający za akt kopulacji znajduje się w dolnej części ciała, a tam nie sięga samiczka…

Sanocka modliszka już przeszło dwa tygodnie zamieszkuje przy rabacie pani Moniki i czuje się świetnie. Panowie – miejcie się na baczności….
AP