200 lat temu: 15 października 1817 roku w Solurze w Szwajcarii zmarł Tadeusz Kościuszko

Pisał o tym wielokrotnie Edward Zając; między innymi w 2003 roku w „Tygodniku Sanockim”: o idei pomnika Tadeusza Kościuszki, jaka narodziła się w Sanoku pod koniec XIX wieku. Rada Miasta podjęła wówczas uchwałę o budowie pomnika, by w ten sposób upamiętnić setną rocznicę bitwy pod Racławicami.

Julian Markowski, rzeźbiarz ze Lwowa, wygrał konkurs na projekt pomnika, który usytuowano na placu św. Jana i uroczyście odsłonięto we wrześniu 1902 roku.

Odtąd plac z pomnikiem Tadeusza Kościuszki był miejscem patriotycznych zebrań podczas świąt narodowych. Tak było aż do wybuchu II wojny światowej – od początku istniało niebezpieczeństwo wyburzenia pomnika, ale starania, by temu zapobiec podjął dr Karol Zaleski. Niestety, po śmierci doktora w 1941 roku okupanci pomnik zburzyli.

Nowy pomnik, usytuowany na obrzeżach parku od strony ulicy Tadeusza Kościuszki, powstał w 1962 roku. Miał upamiętnić jubileusze 800-lecia Sanoka i 1000-lecia państwa polskiego. Do dziś u stóp Góry Parkowej obok pomnika Tadeusza Kościuszki odbywają się spotkania z okazji świąt narodowych.

W Sanoku imię Tadeusza Kościuszki nosi Szkoła Podstawowa nr 3 na Posadzie.