We wtorek, 31 października przyjechały na budowę Centrum Rehabilitacji i Sportu dźwigary dachowe głównego basenu.

Dźwigary zostały wykonane na specjalnie zamówienie firmy Karpat-Bud z Rogoźnicy pod Rzeszowem, która buduje, a wcześniej zaprojektowała obiekt (inwestycja w trybie „zaprojektuj-wybuduj”).

Dostosowane dźwigary dla budynku Centrum Rehabilitacji i Sportu to jedne z najdroższych elementów konstrukcyjnych inwestycji. Zostały zaprojektowane przez inżynierów z Polski, od maja były produkowane na zamówienie Karpat-Bud w Austrii.

– Jest ich siedem, każdy ma 32 metrów długości i waży 6,5 tony – mówi pochodzący z Sanoka inżynier budowy Marcin Małek, pracujący przy inwestycji.

Montaż ma rozpocząć się w najbliższych dniach, od 13 listopada, a 15 listopada będą ustawiane dźwigary na słupach i ścianach nośnych przez specjalistyczny dźwig.

Na budowie kończy się też montaż stalowych niecek basenów. Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych skończone jest już prawie 80 proc. stanu surowego, co stanowi około 25 procent zaawansowania prac przy całym obiekcie.

Basen w Sanoku będzie jedynym basenem na Podkarpaciu z ruchomym, podnoszonym i opuszczanym dnem. To innowacyjne rozwiązanie, wspomagające naukę pływania oraz rehabilitację zostało już powierzone przez Karpat-Bud polskiej spółce, która po raz pierwszy wykona takie rozwiązanie we współpracy z włoskim partnerem. Do tej pory żaden polski producent nie podejmował się takich skomplikowanych rozwiązań.

W tej chwili na budowie pracuje około 70 osób. Część z nich (ok. 20) to osadzeni w zakładach karnych, biorący udział w programie „Praca dla więźniów”.

– Zatrudniamy więźniów, fachowców budownictwa, murarzy, zbrojarzy – mówi inż. Marcin Małek.

Budowa basenów ma potrwać do końca bieżącego roku, a całe Centrum ma być ukończone w 2019 roku.

Źródło: gospodarkaPodkarpacka.pl