XIII edycja Międzynarodowego Forum Pianistycznego

Muzyka jak Bieszczady – bez granic

Jubileuszowym koncertem z okazji 90. urodzin Lidii Grychtołówny rozpocznie się 4 lutego w Sanockim Domu Kultury zorganizowane przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury XIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne. Wszystkie koncerty będą odbywały się w SDK-u, chociaż jeden zaplanowano, odważnie, w Arenie Sanok.

Lidia Grychtołówna, laureatka wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, wystąpi podczas gali otwarcia XIII edycji MFP „Bieszczady bez granic”. Gdy miała 27 lat, Lidia Grychtołówna zdobyła siódmą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Od 1980 do 2005 roku na stałe zapisała się w historii tegoż konkursu jako jurorka. Artystka ma bogaty repertuar, sięgający od Bacha, przez Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, aż po klasyków XX wieku. Krytyk prestiżowego francuskiego pisma „Diapason” pisał o niej: „Lidia Grychtołówna zmusza do podziwu swoją witalnością, swoją osobowością a la Martha Argerich. Potrafi wygrać wszystkie odcienie, wszystkie kolory i nie wiadomo co bardziej podziwiać: jej unerwione uderzenie, jej staccato a la Horowitz, jej czuły liryzm, czy cudowne frazowanie.” Zapowiada się więc wspaniały, wręcz historyczny wieczór w niedzielę 4 lutego.
Na 6 lutego zaplanowanowieczór, poświęcony pamięci Tatiany Shebanovej, podczas którego wystąpią Sergiej, Andriej i Grigorij Osokins z Łotwy. Cała trojka to laureaci prestizowych konkursów, polska publiczność pamięta Grigorija Osokinsa z Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku, kiedy to wywołał prawdziwą burzę wśród recenzentów i melomanów, jednych przyprawiając o zachwyt, innych o zawrót głowy…

Kevin Kenner, jeden z najlepszych obecnie pianistów amerykańskich, zagra na scenie w SDK-u w czwartek 8 lutego. Zaprezentuje m.in. utwory Chopina , Schuberta i Paderewskiego. Kevin Kenner już jako siedmiolatek zdecydował o swojej przyszłości pianisty, a dziesięć lat później dał się poznać światowej publiczności, gdy na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 1980 roku zdobył 10 nagrodę i nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego pianisty. Na konkurs Chopinowski w Warszawie powrócił ponownie w 1990 roku, tym razem – by sięgnąć po najwyższe nagrody! Kevin Kenner występował jako solista ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami z całego swiata.
5 lutego odbędzie się koncert jazzowy, wystąpią Sasha Strunin i Gary Guthman – zagrają w Sanockim Domu Kultury, nie w Arenie, jak planowano pierwotnie. Muzyka jazzowa ma w Sanoku wielu odbiorców, ale liczyć ich trzeba w setkach, nie w tysiącach. Może szkoda?
Zapowiada się uczta fortepianowa. Szczegóły – na plakacie, a bilety do nabycia w biurze PFRK na 3 Maja 15/3.