Upadł generał Świerczewski

Na skutek ustawy dekomunizacyjnej 21 lutego rozebrano pamiętny pomnik gen. Karola „Waltera” Świerczewskiego w Jabłonkach. Pozwolenie na jego demontaż wydał starosta leski. Nie wszyscy godzili się z decyzją starosty, pisały o tym media, nie tylko regionalne KLIK. Prezentujemy Państwu film i zdjęcia z miejsca wydarzenia.

 

 

Film: Lidia Tul-Chmielewska

https://www.facebook.com/lidia.tulchmielewska/videos/1978986645687464/

10 KOMENTARZE

 1. Kawał historii w śmietnik. To dzięki niemu zakończono ludobójstwa na tych ziemiach. Czcić nie musimy, ale zostawić pomnik można było.

 2. Uważam tak samo, jak Sanocki Tata. Niszczenie pomników nie jest mądre. Historii nikt nie zmieni. Można ją nagiąć, ale po pewnym czasie „odskoczy” do pionu, bo była, jaka BYŁA. Historia nie jest własnością opcji politycznych.

 3. Uważam że najlepszym rozwiązaniem było by postawić coś w zamian w tym miejscu, nawiązujące do tego co się tam stało. Historii nie da się wymazać ale nie można pozwolić aby nie-bohaterowie byli czczeni w pomnikach.

 4. Hub, co to znaczy czczenie pomników? Uważam, że pomnik to upamietnianie historii czcić można figury związane z kultem bogów czy religii. Tu była historia. Wydarzenia, których nie da się zapomnieć i wymazać. Zapytaj tubylców.

  • Gdyby był to pomnik hitlerowskiego generała, walczącego również z UPA, postawiony podczas okupacji? Te same argumenty by Pan wysuwał o „upamiętnianiu historii”? Której się nie da wymazać i.t.d.?

 5. Czy ktoś może potwierdzić, że zdemontowany orzeł to projekt (albo nawet wykonanie) Zdzisława Beksińskiego? Ironią losu byłoby demontowanie orła w rocznicę tragicznej śmierci malarza…

 6. Ten pomnik był postawiony ku czci sowieckiego generała. Atakującego Polskę jako ochotnik wraz z moskiewskimi bolszewikami w 1920 roku. To hańba, że stał tyle czasu w już wolnej Polsce.

 7. NASI go osądzili i wykonali wyrok – dostał bagnetem w placy. Bolszewicy go wykształcili i kazali Polakom czcić… czas to przerwać.

  • ,,nasi „to znaczy KTO ? nawet nie masz odwagi podpisac sie wlasnym nazwiskiem padlino , wlasnie tacy jak ty ,,bohaterzy ” z UPA czy ,,oddzialow bandytow wykletych ” MORDOWALI , GRABILI , PALILI domy i
   wsie !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj