Rozpoczęły się matury. Dziś egzamin pisemny z języka polskiego

Podczas gdy jedni mogą cieszyć się długim weekendem majowym, inni muszą wytężyć umysł. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników rozpoczęli dziś matury. 193 abiturientów z I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku przystąpiło 4 maja o godzinie 9.00 do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu, o godzinie 14.00 rozpoczęła się już nieobowiązkowa, część rozszerzona z języka polskiego.

Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki – wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym oraz minimum jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. – Tak naprawdę tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym uczniowie wybierają znacznie więcej. Jest to związane z rekrutacją na wyższe uczelnie; wybierają tyle przedmiotów, ile potem będą musieli zadeklarować, zgłaszając się na wyższą uczelnię. – mówi Robert Rybka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. Co więcej, jak co roku, absolwenci zdają egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Co pojawiło się na dzisiejszej maturze z języka polskiego?

„Lalka” Bolesława Prusa, która dla jednych nie była zaskoczeniem, inni z kolei mieli nieco inne oczekiwania.

– Akurat powtarzałam „Lalkę”, także można powiedzieć, że idealnie trafiłam w temat maturalny. Szczerze mówiąc, poniekąd spodziewałam się, że może być, zwłaszcza, że w zeszłym roku było „Wesele”. Jak dla mnie całkiem fajny był ten temat i łatwo się go pisało, chyba dlatego tak szybko mi poszło – mówi Ola z I LO, która jako jedna z pierwszych opuściła salę. – Na pewno nie pojawiło się coś, czego byśmy wcześniej nie widzieli. Mam nadzieję, że wszystkie pozostałe egzaminy będą tak proste jak ten dzisiejszy, choć przyznam, że obawiam się trochę matematyki oraz geografii – dodaje.

– Bardziej liczyłem na to, że będą „Dziady” część III, choć do „Lalki” również się przygotowywałem. Trochę obawiam się o język polski ustny, z pozostałymi przedmiotami powinno być w porządku – mówi z kolei Miłosz, który na poziomie rozszerzonym zdawał będzie matematykę i geografię.

– Co roku możemy poszczycić się bardzo wysokimi średnimi właśnie z tych przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, a to przy rekrutacji na studia jest bardzo ważne. Mam nadzieje, że wszyscy uczniowie zdadzą w tym roku maturę i te wyniki osiągnięte na poziomie rozszerzonym pozwolą rozpocząć im studia na wymarzonych kierunkach – mówi Robert Rybka.

W poniedziałek 7 maja absolwenci zmierzą się z obowiązkowym egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym, a 8 maja z językiem angielskim.

Egzaminy pisemne potrwają do 23 maja, ustne do 25 maja. Wyniki ogłoszone zostaną 3 lipca.

Tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia! A poniżej zamieszczamy link do arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego (poziom podstawowy).

https://cke.gov.pl/_EGZAMIN_MATURALNY/2018/FORMULA_OD_2015/jezyk_polski/MPO-P1_1P-182.pdf