Przewodnicy Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” przywitali wiosnę

Nietypowo jak co roku bo dopiero 27 kwietnia odbył się organizowany przez Zarząd Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku XVII Rajd „Witaj Wiosno”. Przeszkodą, aby odbył się tradycyjnie w pierwszych dniach wiosny, okazał się śnieg oraz przypadające w tym czasie święta. Współorganizatorem i gospodarzem tegorocznej edycji już po raz trzeci była gościnna Gmina Besko z wójtem Mariuszem Bałabanem . To właśnie tutaj siedemnaście lat temu rozpoczął się cykl wiosennych rajdów.

Udział w rajdzie wzięły 134 osoby ze szkół podstawowych w Besku, Długiem, Niebieszczanach oraz Sanoku (nr 2 i 8). Nad ich bezpieczeństwem czuwało 10 opiekunów oraz 2 przewodników PTTK Sanok, Jan Adamczyk oraz Janusz Kusiak. Rajd społecznie poprowadził przewodnik górski i zapalony rowerzysta Edward Szychowski.

Trasa rajdu prowadziła malowniczymi wzgórzami do cmentarza z okresu I wojny światowej w Mymoniu, a następnie przełomowym odcinkiem Wisłoka do Beska. Po drodze uczestnicy mogli się dowiedzieć o przebiegu Wielkiej Wojny na naszym terenie czy o zjawiskach geologicznych w Karpatach, których pokłosiem jest m.in. powstanie Jaru Wisłoka. Docierając do Beska, młodzież miała okazję zwiedzić jeden z ważniejszych zabytków gminy Besko, jakim niewątpliwie jest zabytkowy drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1755 r.

Po zwiedzeniu tej cennej świątyni wójt zaprosili uczestników rajdu do Domu Ludowego, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Besku przygotowały pyszny poczęstunek. Sekretarz Gminy Besko Kazimierz Wolański, Dyrektor Zespołu Szkół w Besku Jadwiga Mermer i pracownik Biura Oddziału PTTK w Sanoku Janusz Kusiak podsumowali rajd, wręczając przedstawicielom szkół ufundowane przez gminę pamiątkowe statuetki, opiekunom i przewodnikom książki, a dzieciom plakietki oraz mapy. Tym miłym akcentem zakończono kolejny już rajd i na dobre przywitano wiosnę.

Materiały nadesłane: PTTK Sanok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj