XVII Rejonowe Mistrzostwa I Pomocy PCK

17 maja odbyły się XVII Rejonowe Mistrzostwa I Pomocy PCK. Zmagania uczestników, drużyn szkół średnich, odbywały się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Drużynom sędziowali studenci z trzeciego roku Ratownictwa medycznego, a czuwała nad wszystkim Monika Kijowska.

Zawody były podzielone na dwie części: praktyczną i teoretyczną. W części teoretycznej – wszyscy uczestnicy rozwiązali test wiedzy ratowniczej. W części praktycznej drużyny
(uczniowie ze szkół:  ZS nr 1, LO I, ZS nr 3) zmierzyły się z odgrywanymi scenami wypadków. Musieli poradzić sobie z zatrzymaniem akcji serca u malutkiego dziecka, utratą przytomności osoby dorosłej, złamaniem i oparzeniem. Dodatkowo w każdej ze scenek, aktorzy z ZS nr 5 odgrywali ataki paniki, jakie często zdarzają się podczas prawdziwych wypadków.

Zawody są organizowane, by pokazać, że ratowanie życia nie jest trudne, kiedy się wie, co w danej sytuacji robić, w jakiej kolejności wykonywać czynności resuscytacyjne. Oprócz wiedzy teoretycznej, którą można zweryfikować podczas zawodów, uczniowie uczą się, jak opanować emocje, swoje i osób biorących udział w wypadku.

Po zawodach strażacy przeprowadzili  szkolenie z użyciem AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego), a sędziowie dokładnie omówili każdą scenkę zwracając uwagę na niedociągnięcia lub błędy zawodników, oraz wypunktowali poprawnie wykonane czynności wykonane podczas zawodów.

Więcej na ten temat w „Tygodniku Sanockim” za tydzień.

Zmagania zawodników:

Szkolenie i rozdanie nagród:

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj