Uczniowie klasy I b II LO na 5. miejscu w projekcie „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”

8 czerwca przedstawiciele klasy I b II LO wzięli udział w Wielkim Finale Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Na Politechnice Warszawskiej mieli okazję spotkać i wysłuchać przemówień ludzi ze świata kultury i polityki.

– Patriotyzm to wartość nadrzędna, daje poczucie siły i dumy narodowej, uczy solidarności i dostrzegania potrzeb współobywateli. Dla nas, jako młodych ludzi, nigdy nie był obcy, wyrośliśmy na inicjatywach harcerskich, bierzemy udział w akcjach wolontariatu, w naszym liceum stworzyliśmy chór z szerokim repertuarem pieśni patriotycznych – mówili podczas swojego wystąpienia w Warszawie uczniowie klasy I b.

Projekt społeczny zrealizowany przez przedstawicieli II Liceum Ogólnokształcącego zatytułowany „Dzień Bezpiecznego Seniora” to dopiero początek. Idea nowoczesnego patriotyzmu zaowocowała utworzeniem Stowarzyszenia „Młodzi Kreatywni” przy II LO w Sanoku, które pod koniec maja zostało oficjalnie zarejestrowane w Starostwie Powiatowym. – Chcemy brać aktywny udział w życiu społecznym naszego środowiska i kraju. Nie wstydzimy się otwarcie manifestować swojego przywiązania do ojczyzny, flagi i tradycji narodowej. Stąd nasza pierwsza akcja jako stowarzyszenia „Wspieramy naszych na Mundialu”. W ramach tej akcji rozdaliśmy 100 flag samochodowych – mówili uczniowie.

– Cieszy mnie, że uczniowie głęboko zaangażowali się w realizację projektu. Niezwykle motywującym było dla nich to, że od początku, tzn. od sformułowania tematu projektu, do końca, czyli do prezentacji efektów pracy na Gali Finałowej w Warszawie mieli wpływ na bieg wydarzeń. Takie „przejęcie sterów” bardzo zachęca do aktywności, skłania do angażowania się w działanie zespołu, daje możliwość wykazania się, zaprezentowania rozmaitych „życiowych” umiejętności, takich jak: zaradność, talenty organizacyjne, sztuka dyskutowania, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Ciekawym skutkiem projektu jet powstanie Stowarzyszenia Młodzi Kreatywni przy II LO w Sanoku. Sądzę, że stowarzyszenie w obrębie klasy to prawdziwy ewenement, tworzą go uczniowie bardzo aktywni, zaangażowani społecznie, przedsiębiorczy. Warto nadmienić, że realizując projekt, a następnie dążąc do stworzenia i zarejestrowania stowarzyszenia, uczniowie współpracowali z szeregiem jednostek organizacyjnych, w tym z policją, Starostwem Powiatowym w Sanoku, Urzędem Miasta, Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”.
Ogromne wyrazy wdzięczności należą się Starostwu, a szczególnie panu wicestaroście Wacławowi Krawczykowi, który wsparł realizację projektu i zapewnił uczniom transport do Warszawy – podkreśliła wychowawczyni klasy I b, Iwona Gibała-Błażewicz.

Uczestnictwo w projekcie docenili również sami uczniowie. – Mieliśmy szansę sprawdzić się w działaniu, współpracować ze sobą i osobami postronnymi, uczyć się rozwiązywania problemów, planowania, organizowania i prezentowania wykonanej pracy. W Warszawie mieliśmy też okazję porównać nasz pomysł i sposób realizacji z projektami z innych bardzo dobrych szkół z całej Polski. Według nas umiejętności, które nabyliśmy dzięki zaangażowaniu w realizację projektu, są obecnie bardzo przydatne – zarówno w życiu zawodowym, jak i w relacjach społecznych. W końcu tworzymy coś, co ma dla nas wymiar praktyczny, a dzięki temu szkoła staje się bliższa życiu – mówili.

Poniżej prezentujemy przemówienie przedstawicieli klasy I b podczas Wielkiego Finału Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w Warszawie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj