Praca Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Praca Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Od 30 stycznia do 20 marca br. w Sali Wystaw Czasowych w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej można oglądać obraz autorstwa artysty z Sanoka – Arkadiusza Andrejkowa.

Obraz inspirowany jest fotografią wykonaną przez Józefa Ulmę w 1923 r., przedstawiającą jego rodziców Marcina i Franciszkę z domu Kluz, siostrę Marię oraz braci Antoniego i Władysława. Podłożem dla obrazu jest stara mapa szkolna pochodząca ze Słowacji, która dzięki swojemu zużyciu i wycofaniu z obiegu szkolnego stała się idealną formą podobrazia do przetworzenia starej fotografii rodzinnej. Naturalnie zniszczona mapa przyjęła na siebie ciężar drugiego życia.

a4rkadiusz andrejkow 2 150x150 - Praca Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w MarkowejObok obrazu Arkadiusza Andrejkowa prezentowane jest oryginalne zdjęcie, które posłużyło jako inspiracja do stworzenia pracy. Fotografia pochodzi z rodzinnych zbiorów Jerzego Ulmy, syna widocznego na fotografii i obrazie Władysława Ulmy, brata Józefa, który podczas okupacji niemieckiej, wraz z żoną i dziećmi, ukrywał ośmioosobową grupę Żydów z rodziny Goldman.

a4rkadiusz andrejkow 1 150x150 - Praca Arkadiusza Andrejkowa w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej– Prezentowana praca przybrała formę instalacji, którą wkomponowano w salę wystaw czasowych znajdującą się w markowskim Muzeum. Obejrzeć ją może każdy, kto odwiedzi Muzeum. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Jakub Zaczkiewicz, Specjalista ds. Promocji i Animacji.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało oficjalnie otwarte w 2016 roku. Jego podstawowym celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj