Utwory Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego - koncert w Rzeszowie

Utwory Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego – koncert w Rzeszowie

W piątek 15 marca w auli koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się recital fortepianowy Sławomira Dobrzańskiego, profesora fortepianu w Kansas State University w Manhattan. W programie koncertu znalazły się utwory XIX-wiecznych polskich kompozytorów: Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego.

Nokturny Marii Szymanowskiej wprowadziły słuchaczy w romantyczny nastrój XIX w. Mazurki, polonezy i serenady w mistrzowskim wykonaniu odsłoniły piękno, zapomnianej dziś niesłusznie, muzyki.
Wspaniale zabrzmiała medytacja „L’Isolement” op. 47., powstała w okresie pomiędzy 1836 a 1848 rokiem. Antoni Kątski uznawany jest zresztą przez znawców za twórcę tego gatunku muzyki. Publiczność usłyszała także dwa mazurki, a polka z wariacjami op. 81 Antoniego Kątskiego, wykonana ze swadą i lekkością w finale piątkowego wieczoru, okazała się prawdziwym przebojem.
Profesor Sławomir Dobrzański nie tylko wykonywał utwory, ale też, w formie wykładu, przybliżył publiczności postaci Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego.
Utwory Antoniego Kątskiego nie należą do najczęściej wykonywanych w Polsce, dlatego słowa uznania należą się Stowarzyszeniu Rodu Kątskich, które zabiega o przywrócenie pamięci o znanych kiedyś i zasłużonych dla polskiej kultury, niekiedy dziś niesłusznie zapomnianych, przodkach.
Na widowni auli koncertowej Wydziału Muzyki UR zasiadło wielu sanoczan, w tym niemało przedstawicieli Związku Rodu Kątskich.
Związek Rodu Kątskich za pośrednictwem „TS” pragnie podziękować organizatorom koncertu, jaki odbył się 15 marca w Rzeszowie: dr Magdalenie Prejsnar z Wydziału Muzyki UR, a w szczególności dyrektorowi Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, Maksymilianowi Bylickiemu, który był obecny na koncercie.
Nie zapominajmy, że pewnie nie byłoby ani koncertu, ani jego sponsorów czy patronów, gdyby nie upór i determinacja przedstawicieli rodziny Kątskich…
Wiadomo już, że w jesieni, podczas wrześniowego VI Międzynarodowy Festiwalu Braci Wieniawskich w Lublinie, Sławomir Dobrzański znów zagra Kątskiego i Szymanowską.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj