WWF Polska o przyszłości Podkarpacia – zaproszenie na spotkanie z kandydatami do Parlamentu Europejskiego

 

Dzięki protestom mieszkańców – ludzi zatroskanych o stan środowiska naturalnego w Bieszczadach oraz organizacji pozarządowych – udało się wstrzymać utworzenie fabryki węgla drzewnego w Ustrzykach Dolnych. Na Podkarpaciu jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Mieszkańcy Mielca od lat zmagają się z problemem zanieczyszczenia powietrza przez firmę Kronospan. Smutny jest też widok bieszczadzkich lasów, które zamiast być ostoją naturalnej dzikości, są miejscem wycinki i polowań.

Na utworzenie nadal czeka Turnicki Park Narodowy. Zanim oddasz swój głos w wyborach, zapytaj kandydata jak zamierza to zmienić. Już 9 maja Fundacja WWF Polska zaprasza mieszkańców Rzeszowa i okolic na debatę z kandydatami do Europarlamentu o ekopatriotyzmie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”. W czasach pokoju to właśnie dbanie o nasze dziedzictwo przyrodnicze – w skali lokalnej i krajowej, jest naszym obywatelskim obowiązkiem.

Kogo tu spotkasz?

Fundacja WWF Polska organizuje cykl 4 debat majowych z udziałem polityków największych partii, dziennikarzy i lokalnych liderów opinii, w trakcie których odbędzie się dyskusja o tym, z jakimi problemami środowiskowymi borykają się poszczególne miasta i sposobach ich rozwiązywania.
W Rzeszowie, swoją obecność w roli prelegentów potwierdzili już: Bogdan Rzońca (PiS), Krystyna Skowrońska (PO), Maciej Józefowicz (Zieloni), Tomasz Oleksak (Wiosna). Czyste środowisko bądź jego brak to kwestia, która dotyka wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów.

Polacy są ekopatriotami

Czyste powietrze, zahamowanie zmiany klimatu, rzeki i Bałtyk pełne życia, lasy w których zachowano bioróżnorodność to wyzwanie dla nas wszystkich. Polacy są ekopatriotami i zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie za sobą degradacja przyrody. Sprawdziliśmy to! Ponad 80 proc. z nas obawia się zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, ponad 60 proc. zmiany klimatu, ponad połowa wycinki lasów, blisko połowa klęsk naturalnych. Prawie 70 proc. chce by głównym źródłem energii stały się odnawialne źródła (Raport ośrodka badawczego Kantar Millward Brown dla WWF Polska pt. „Postawy Polek i Polaków wobec polityki ochrony środowiska”).

Wybierz bezpieczną przyszłość

W odpowiedzi na oczekiwania Polaków Fundacja WWF Polska sprawdziła, jak tak naprawdę będzie wyglądała rzeczywistość obywateli Rzeczypospolitej Polskiej za 30 lat. W raporcie „2050 Polska dla Pokoleń”, przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska, przedstawiono dwa scenariusze wydarzeń w niedalekiej przyszłości. Pierwszy, niebezpieczny dla człowieka, zakładający prowadzenie dotychczasowej polityki ekologicznej. Drugi, bezpieczny, stawiający na zmianę. To od nas zależy, który scenariusz się spełni.

Jeszcze mamy czas żeby postawić na bezpieczną przyszłość. Bądź z nami!

Debata odbędzie się 9 maja 2019 r. o godz. 18:00 w Auli Głównej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie.

 

Więcej informacji o kampanii: www.ekopatrioci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/