Stadion „Wierchy” uroczyście otwarty

W piątek 17 maja burmistrz Tomasz Matuszewski uroczyście otworzył stadion „Wierchy”, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do odrestaurowania i unowocześnienia obiektu. Ceremonię otwarcia zorganizowano w taki sposób, aby nie pozostawić wątpliwości, że stadion ma służyć rozwojowi i promocji sportu. Na trybunach wiele młodzieży, na bieżni – Młodzieżowa Orkiestra „AVANTI”, „Spartanie” w radosnym pokazie, obok  sportowcy, trenerzy i działacze. Młode twarze prowadzących, piłeczki tenisowe, do zamiany na wejściówki na basen, rzucane na trybuny.

Historia stadionu sięga czasów przedwojennych. Obiekt powstał dzięki inicjatywie stacjonującego w Sanoku 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. Rząd Józefa Piłsudskiego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego przekazał pieniądze na jego pierwszą rozbudowę.

Stadion był miejscem dramatycznych wydarzeń – w maju 1946 roku na jego płycie stracono Władysława Kudlika i Władysława Skwarca. Egzekucja miała charakter makabrycznego pokazu, na który sprowadzono m.in. młodzież z sanockich szkół.

Od lat 50. XX stulecia, w rozkwicie PRL-u, na „Wierchach” odbywały się zmagania sportowców różnych dyscyplin, nawet w jeździe szybkiej na lodzie (przygotowanie toru musiało wymagać ogromnego nakładu pracy). Tutaj finiszowały wyścigi kolarskie, odbywały się spartakiady młodzieży, ale też wiece polityczne i manifestacje 1. majowe.

Jednym z ważniejszych wydarzeń sportowych był mecz piłkarski we wrześniu 2006 roku: Stal Sanok – Legia Warszawa w ramach 1/16 finału Pucharu Polski edycji 2006/2007. Sanoczanie wygrali 2 : 1  i wyeliminowali aktualnego Mistrza Polski 2006 i sprawili tym samym jedną z największych sensacji piłkarskich w Polsce. Warto wspomnieć, że sam stadion nie prezentował się wówczas najlepiej…

W 2012 r. mówiono o lokalizacji galerii handlowej na terenie stadionu, „Wierchy” wystawiono na sprzedaż. Decyzją Rady Miasta VII Kadencji (2014-2018) stadion pozostał nadal obiektem sportowym z przeznaczeniem do gruntownej modernizacji.

Podczas uroczystego otwarcia zmodernizowanego i wyremontowanego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego „Wierchy” 17 maja 2019 roku mówiono o historii „Wierchów” i o tym, jak ważny to obiekt dla mieszkańców Sanoka. Główną część ceremonii stanowiły dekoracje medalowe ciężarowców i lekkoatletów, którzy tego dnia, przed południem, rozgrywali zawody. Burmistrz Tomasz Matuszewski nagrodził sportowców i trenerów, gratulował również zwycięzcom XIV plebiscytu „Złota Dziesiątka sportowców 2018 roku”, organizowanego przez „Tygodnik Sanocki”.

Tomasz Matuszewski dziękował zwłaszcza europosłowi Tomaszowi Porębie, Jarosławowi Stawiarskiemu, obecnemu marszałkowi województwa lubelskiego, w poprzedniej kadencji sekretarzowi stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Marcinowi Żyłowskiemu, dyrektorowi Departamentu Infrastruktury Sportowej w MSiT. Obecny burmistrz skierował także podziękowania do  swoich poprzedników – Tadeusza Pióry i Edwarda Olejki.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Lasyk podziękował Tomaszowi Matuszewskiemu.

W finale przecięto wstęgę, a ksiądz Andrzej Szkoła dokonał poświecenia obiektu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj