5 idealnych roślin na żywopłot – czy znasz je wszystkie?

Jeżeli posiadasz dostatecznie duży ogród, na pewno chciałbyś przysłonić chociaż część rzeczy i innych „skarbów” w nim ukrytych. A może chcesz dzięki niemu dać wybranym roślinom cień? Warto więc wiedzieć, jakie rośliny na żywopłot będą idealne jako uzupełnienie terenu posesji! Zielony żywopłot sprawi, że każda działka stanie się bardziej atrakcyjna wizualnie. Jakie zimozielone rośliny warto wziąć pod uwagę? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Rośliny na żywopłot – które najlepsze?

1. Tuje szmaragd

Owa roślina według wielu opinii to jedna z najbardziej imponujących i eleganckich, jeżeli chodzi o utworzenie z niej żywopłotu. Wygląda doskonale biorąc pod uwagę fakt jej ciemny, szmaragdowozielony kolor oraz nietuzinkowy pokrój w kształcie stożka. Tuja szmaragd stała się w ostatnich latach szalenie modą rośliną na żywopłot. Wynika to z jej gęstego, ale jednocześnie prostego pokroju oraz tego, że żywopłoty ozdobne z nich powstałe są wiecznie zielone przez… cały rok!

Mało tego, tuje szmaragd wyróżniają się łatwą pielęgnacją, a więc nie będzie miał z nimi problemu nawet amator ogrodnictwa. Krzaki z wielką gracją pną się w górę, tworząc doskonały ozdobny krzew na żywopłoty w każdym nowoczesnym ogrodzie. Więcej o roślinie możesz przeczytać tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/tuja-szmaragd-sadzenie-uprawa-cena-choroby-pielegnacja-choroby/ .

2. Ligustr pospolity

Jest to krzew należący do oliwkowatych, jaki naturalnie rośnie sobie na obrzeżu lasu. Pamiętać jednak należy, że każda część tej rośliny jest… trująca! Na żywopłot nadaje się zwłaszcza ligustr gibbsa, ale też ligustr jajolistny aurerum.

To idealne krzaki zarówno na żywopłot wysoki, jak i niski. Doskonale urośnie na każdym podłożu, maksymalnie wykorzystując składniki pokarmowe w nim zawarte. Ligustr stworzy zielony żywopłot, jaki będzie wytrzymały na każde warunki atmosferyczne, dobrze znosząc przy tym ewentualne formowanie.

3. Buk pospolity

W naturze wyrosnąć może na solidne drzewo, jednak świetnie znosi cięcie i formowanie go na żywopłot. Jego wymagania uprawowe nie są wysokie, a więc to idealna roślina na żywopłoty ozdobne. Liście buku zazwyczaj są gładkie i przybierają barwę zieloną albo bordową – zależnie od odmiany. Charakteryzuje go gęste ulistnienie oraz… jadalne owoce!

Zimą na roślinach można zauważyć jedynie część brązowych liści. Warto pamiętać, że drzewka naturalnie mogą wyrosnąć do ok. 30 m – jednak jako rośliny na żywopłot mogą być wyprowadzone od 2 do nawet 4 m.

Ozdobny krzew na żywopłoty – jaki wybrać?

4. Cis pospolity

Należy do jednych z najbardziej eleganckich, jeżeli chodzi o tworzone z nich żywopłoty. Wyróżniają się swoim szlachetnym kolorem i formą, której nie dorównują pozostałe zimozielone krzewy. Właśnie dlatego cis często można spotkać w angielskich ogrodach czy też różnych zabytkowych miejscach w Polsce. Cis chętnie sadzany jest również w… labiryntach! Stanowi również piękną oprawę dla innych roślin, tworząc elegancką ścianę oddzielającą ogród na osobne części. Tworzy także znakomitą osłonę zarówno od kurzu, zgiełku oraz… wścibskich spojrzeń sąsiadów!

Szczególnie poleca się posadzenie cisu pośredniego w odmianie hicksii. Możesz również stworzyć wiecznie zielone żywopłoty z odmiany japońskiej, taxus cuspidata. Owa roślina świetnie sprawdza się w warunkach klimatycznych Polski, doskonale znosząc strzyżenie zarówno pionowe, jak i poziome. Możesz posadzić cis zarówno w stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Spore pole do manewru, prawda?

5. Buszkpan

Żywopłot z niego uformowany będzie bardzo prosty do założenia oraz równie łatwy przy… pielęgnacji! Bukszpan świetnie znosi każde warunki, jeżeli chodzi o glebę. Jeżeli chcesz niski żywopłot w ogrodzie, możesz wybierać między odmianami karłowatymi (jak suffruticosa) bądź drobnolistnymi (np. faulkner). Bukszpan świetnie rośnie w cieniu i nie wymaga zbyt wiele trosk na co dzień. Pamiętaj jednak, że jego podłoże nie powinno być ani przesuszone, ani zbyt podmokłe! Najlepsza gleba dla bukszpanu mimo, że dostosuje się raczej do każdej, powinna być z kolei wapienna.

Możesz posadzić bukszpan w każdym miejscu ogrodu – zarówno w półcieniu, jak również w mocno zacienionym fragmencie ogrodu. Jednak ziemia nie może być zbyt żyzna! Bukszpan możesz więc uprawiać niemal wszędzie, a jego niskie wymagania ucieszą każdego amatora ogrodnictwa. Więcej na temat sadzenia, uprawy i pielęgnacji bukszpanu znajdziesz tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/bukszpan-wieczniezielony-sadzenie-uprawa-pielegnacja-ciecie/