Elektronika w stylu retro

Elektronika w stylu retro

17 maja w Klubie „Górnik” otwarto wystawę prezentującą historię elektronicznej rozrywki. Wśród eksponatów znalazły się komputery osobiste, konsole do gier, archiwalna prasa komputerowa oraz różnego rodzaju gadżety, powiązane z przemysłem gier komputerowych.

To już druga odsłona wystawy „ Noc komputerów” zorganizowanej przez pasjonata elektroniki Lesława Leśniaka. Przypomnijmy, że pierwsza odbyła się 2013 r. Jednak przy tym przedsięwzięciu słowo wystawa wydaje się być nieadekwatne, albowiem „Noc komputerów. Reaktywacja”, to coś więcej.

Wydarzenie uatrakcyjniały liczne wydarzenia towarzyszące wystawie. Pierwszy dzień został zwieńczony koncertem muzyki elektronicznej w wykonaniu Łukasza Sabata. Słuchacze mogli między innymi zapoznać się z techniką zwaną „loopowaniem”, czyli rejestrowaniem dźwięku i późniejszym odtwarzaniem go jako elementu podkładu muzycznego. W trakcie wystawy przeprowadzono również liczne turnieje, w których gracze rywalizowali w grach retro, oczywiście dla zwycięzców znalazły się nagrody. Drugiego dnia wystawy odbyła się „ Sanocka Olimpiada na padzie”, czyli zawody dla graczy komputerowych, którzy w tym roku pojedynkowali się w grze „FIFA 19” (symulacja piłki nożnej).

Największą wartością wystawy „Nocy komputerów” jest jej interaktywność. Zwiedzający mogli dotknąć niemalże każdego eksponatu oraz zasiąść przy zabytkowym elektronicznym sprzęcie i spróbować swoich sił w grach retro. Ponadto opiekunowie wystawy byli bardzo zaangażowani i zawsze służyli cenną radą oraz pomocą techniczną, gdy jeden z elektronicznych staruszków odmawiał posłuszeństwa. Wszystko to tworzyło bardzo przyjazną i nieformalną atmosferę.

Zapewne każdy z tych czynników przyczynił się do tego, że wystawę, jak na „sanockie realia” odwiedziły tłumy. Można byłoby nieśmiało zaryzykować stwierdzenie, że była to wystawa, która połączyła pokolenia. Starsi przeżywali sentyment za uciechami dzieciństwa, młodsi zaspokajali ciekawość . Jednym z najbardziej krzepiących widoków było to, jak rodzice z zacięciem rywalizowali ze swoimi pociechami w grach komputerowych, a role ucznia i mistrza się odwracały.

PS. Na zdjęciach m.in. konsola „Turniej” – radziecki klon ponga (kultowej gry symulującej tenis stołowy). „Turniej” to konsola do gier telewizyjnych, która implementuje gry typu pong. Wydana W ZSRR w 1987 roku. Użytkownikowi zaproponowano wybór wbudowanych gier: tenis hokej, squash. Przybliżona cena 150 rubli…

Andrzej Borowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj