Palący problem śmieci

Palący problem śmieci

Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy Sanoka borykają się z problem gospodarki odpadami komunalnymi. Ich główną bolączką jest nieumiejętna segregacja śmieci lub jej brak oraz, jak sami twierdzą, wysokie opłaty za odbiór śmieci. Wszystkie problemy starają się rozwiązać pracownicy urzędu oraz prezesi spółdzielni mieszkaniowych.

Dzisiaj 21 maja w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka odbyło się jedno z cyklu spotkań prezesów spółdzielni mieszkaniowych, pracowników urzędu miasta, burmistrza Tomasza Matuszewskiego oraz wiceburmistrza Pawła Hydzika. Na spotkaniu zostały przedstawione najważniejsze problemy, z jakimi na co dzień spotykają się zarządcy osiedli.
Przeładowane kosze na śmieci, mała ilość punktów do zbiórki odpadów w strategicznych miejscach oraz wysokie opłaty. Ale przede wszystkim znikoma świadomość mieszkańców co do segregacji odpadów. Mieszkańcy osiedli oczekują jakości, chociaż sami jej nie przestrzegają. Śmieci nie trafiają w odpowiednie miejsca, niejednokrotnie pozostawiane są obok śmietników. Często osoby, które nie mieszkają na danym osiedlu, podjeżdżają samochodami i pozostawiają swoje odpadki. Niestety obowiązuje nas zbiorowa odpowiedzialność – za wszystko zapłacimy więcej.

Prezesi spółdzielni zgodnie stwierdzili, że „świadomość” nie powinna być drukowana na ulotkach, ponieważ ich treść nie trafia do mieszkańców. Miasto chce kształtować właściwe nawyki segregacji śmieci wśród mieszkańców już od najmłodszych lat. Ma zostać uruchomiona kampania promocyjna i informacyjna, której głównym celem ma być zmiana przyzwyczajeń, szczególnie wśród osób starszych.

Problem najbardziej widać podczas weekendu, kiedy to mieszkańcy oprócz zwykłych odpadków wyrzucają wielkogabarytowe, chociaż spółdzielnie organizują wywóz takich przedmiotów. Na niektórych osiedlach są wyznaczani specjalni pracownicy lub podpisane są umowy z firmami, których zdaniem jest pilnowanie porządku właśnie w okresie, kiedy to nie ma odbioru śmieci.

Na kolejnym spotkaniu mają zostać przedstawione konkretne pomysły i sposoby ich realizacji.
dcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj