Rodzaje doniczek – jakie warto wybrać?

W centrach ogrodniczych dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju donic. Ich wybór jest ogromny, zarówno co do kształtu i wielkości, jak i tworzywa, z którego zostały wykonane. Zanim jednak przedstawimy wady i zalety ich poszczególnych rodzajów, zauważmy że wiele osób myli donice z osłonami. Tymczasem najprostszym sposobem na odróżnienie jednych od drugich jest sprawdzenie, czy mają otwory odprowadzające nadmiar wody w dnie. Mają je jedynie donice. Do osłon nie powinno się bezpośrednio sadzić roślin, a wstawiać je posadzone w mniejszych doniczkach.

Donice plastikowe

Do ich największych zalet możemy zaliczyć niską cenę, duży wybór kolorystyki i kształtów. W sklepach ogrodniczych znajdziemy pojemniki wykonane z tworzywa, które doskonale imitują naturalny kamień, a nawet drewno. Ich estetyka zależy od jakości wykonania. Wadą plastikowych doniczek jest niszczenie się tworzywa pod wpływem długotrwałego działania promieni słonecznych. Niekiedy są one także zbyt elastyczne, szczególnie jeśli zdecydujemy się na te najtańsze, najniższej jakości, co utrudnia przenoszenie roślin. Plastikowe doniczki są lekkie, co sprawia, że możemy je podwieszać i stawiać właściwie wszędzie. W przypadku dużych roślin trzeba jednak zwrócić uwagę na ich stabilność, ponieważ pod wpływem podmuchu wiatru, w lekkiej doniczce, mogą łatwo się przewrócić. Tutaj jest spory wybór: https://sklep-nasiona.pl/doniczki-i-oslonki/

Doniczki ceramiczne

Ich niewątpliwą zaletą jest piękny, naturalny wygląd. Poza tym są one mrozoodporne, dzięki czemu doskonale chronią ziemię i korzenie roślin uprawianych na zewnątrz przed mrozami. Ich wadą jest duża waga, która utrudnia ich przestawianie. W niektórych przypadkach jednak, szczególnie jeśli chodzi o wysokie rośliny uprawiane na balkonach i tarasach, to że donica jest ciężka, to raczej zaleta, ponieważ gwarantuje ona stabilność.

Donice drewniane

Największą zaletą donic drewnianych jest to, że pozwalają ziemi oddychać, co służy roślinom. Ich największą wadą jest jednak konieczność okresowych konserwacji i monitorowania ich stanu. Nie służy im wilgoć ani ostre słońce. Mogą się zniekształcić i przeciekać. Świetnie się jednak nadają do wykorzystania w ogrodzie, ponieważ są duże i stabilne, a naturalne drewno będzie doskonale wyglądało z każdą kompozycją roślin.

Donice betonowe

Są idealne do ogrodu, szczególnie na duże rośliny. Są bardzo trwałe i stabilne, dlatego możemy w nich sadzić różnego rodzaju drzewka i krzewy. Nie zagraża im wilgoć ani słońce, są także mrozoodporne i bardzo stabilne, jeśli chodzi o wiatry. Ich wadą jest jednak duży ciężar i trudność w przeniesieniu na inne miejsce. Zaletą doniczek betonowych jest łatwość w utrzymaniu, nie wymagają bowiem zabiegów konserwujących, a myć można je za pomocą myjki ciśnieniowej.

Donice metalowe

Najczęściej spotykane w centrach ogrodniczych donice metalowe wykonane są z ocynkowanej blachy. Ich zaletą jest to, że są stosunkowo lekkie. Odpowiednio ozdobione są bardzo dekoracyjne. W sprzedaży dostępne są także doniczki wykonane z innych metali, które są droższe i cięższe, ale także ciekawsze pod względem wyglądu. To jak długo metalowe doniczki zachowają swoją estetykę, zależy przede wszystkim od tego, jak dobrze zostały zabezpieczone przed korozją. Jeśli zatem decydujemy się na ten rodzaj doniczek i chcemy, aby posłużyły nam one przez kilka lat, wybierzmy te dobrej jakości.

Donice z systemem nawadniającym

Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często wyjeżdżają. Donice samo nawadniające posiadają bowiem specjalny zbiornik, do którego wlewa się wodę, którą następnie roślina pobiera sama, według swoich potrzeb. O tym, że wodę w zbiorniku należy uzupełnić, poinformuje nas specjalny wskaźnik. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rośliny mogą pozostać bez opieki nawet przez kilka tygodni.