Pastelowe szepty światła Jolanty Jastrzębskiej – Jakiel

Pastelowe szepty światła Jolanty Jastrzębskiej – Jakiel

„Artysta może wyrażać wszystko” pisał Oscar Wilde, natomiast Witold Gombrowicz zaznaczał, że „artystą się jest dlatego, że się wie, czego inni nie wiedzą”. Nie mylili się ci wybitni twórcy, gdyż artyści dają nam namiastkę innego świata. Inspirują, zmieniają utarte sposoby myślenia, pokazują piękno i otwierają nowe horyzonty w postrzeganiu rzeczywistości.

Mój wybór zawodu

Wybierając zawód artysty zaraz po podjęciu decyzji o kierunku studiów każdy człowiek zadaje sobie pytanie czy uda mu się zdefiniować piękno w sztuce i czy uda mu się odnaleźć TEN SWÓJ …NIEPOWTARZALNY STYL WYRAŻANIA TEGO PIĘKNA?
Stworzenie właśnie stylu niepowtarzalności stanowi drogę do osiągnięcia sukcesu i zaistnienia w „przestrzeni artystycznej”. Drugą bardzo znaczącą sprawą jest wybór techniki w której odnajdujemy swoje cele twórcze i potrafimy sprecyzować wypowiedzi plastyczne.
W moim przypadku była to technika pasteli, znana od wieków, kiedy to kolorowymi glinami ludzie opisywali swoje życie. Malowali na ścianach grot sławna grota Lascaux. Obecnie mamy do dyspozycji całą gamę kolorów kredek i zdecydowanie inny ich skład, jak również mnóstwo specjalistycznych papierów i werniksów, czyli utrwalających namalowaną pracę preparatów. Najważniejszą jednak stroną procesu tworzenia jest opanowanie mieszania i nanoszenia tego skomplikowanego pyłu, który na papierze przybiera formę OBRAZU.

Inspiracje

Źródłem moich inspiracji malarskich bywa obserwacja świetlnych zjawisk. Temu poświęciłam swoją twórczość i nie jest tajemnicą, że światło i cień wszechobecne w naszym życiu wciąż zaskakuje, inspiruje a zarazem czaruje swoim urokiem, prowokując nowe kompozycje, ujęcia, interpretacje. To proces tworzenia rzeczywistości, obrazu odbitego, zaskakującego zjawiska w przyrodzie, czy też zwykły cień na naszej drodze życia, który w symboliczny sposób przenosimy na kartkę papieru. To również wrażenie, muzyka i obraz zapamiętany przez aparat fotograficzny. Ten poetycki świat, teatr „światła i cienia” staram się pokazać w swoich obrazach. Jest to sztuka abstrakcyjna, dla nielicznego grona zrozumiała, lecz dla wielu osób odbierana intuicyjnie ,wrażeniowo i oceniana subiektywnie. Właściwie jest to artystyczny CEL, jeśli można w pracy malarskiej wyrazić WSZYSTKO TO, co chce się pokazać widzowi, który ogląda skończony obraz. Zachowanie ciągłości tworzenia przez lata, rozpoznawalności i poszukiwań nadaje SENS mojemu tworzeniu i pociąga za sobą dorobek artystyczny i satysfakcję popartą nagrodami na prestiżowych konkursach.

Mojemu mężowi

Pragnę zaznaczyć, że w mojej twórczości zawsze miałam wspaniałego odbiorcę, cenzora a zarazem wielbiciela w moim MĘŻU Ś.P. ANDRZEJU JAKIELU.
Obecnie dalej tworzę, zdobywam nagrody i dedykuję je JEGO PAMIĘCI .Jako człowiek nie związany ze sztuką zawodowo (lekarz specjalista kardiolog) potrafił być wspaniałym odbiorcą tego, co robiłam. Bardzo to sobie cenił i szanował inność mojego zawodu. Traktował to również jako odskocznię od swojej pracy z pacjentami. Nasz świat tworzyliśmy inaczej, łącząc oba te zawody ze sobą przez grono znajomych i przyjaciół często kolekcjonerów moich prac w kraju i za granicą. To wspaniale dalej czuć jego obecność w sukcesach i tworzeniu życiorysu artystycznego.

Plany na przyszłość

Ubiegły rok zakończył się sukcesem w 45 Jubileuszowym Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki w Radomiu, gdzie otrzymałam nagrodę fundowaną firmy SIRO. We wrześniu tego roku planowane jest ogłoszenie nagród na MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE PASTELI w Nowym Sączu. Znalazłam się w gronie nagrodzonych o czym zostałam już zawiadomiona. Konkurs ten należy do jednych z nielicznych prestiżowych konkursów pastelowych o profilu międzynarodowym. Od samego początku biorę w nim udział i jest to moja piąta nagroda na przestrzeni lat. Miedzy innymi dlatego zdecydowałam się zorganizować wystawę jubileuszową 35-lecia pracy twórczej w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu w 2020 roku. Prace prezentowane na tej wystawie będą pochodziły z konkursów i wystaw z całej mojej twórczości, jak również obrazy powstałe w ostatnim okresie. Pozostaję artystką wierną tej technice, ale nie zamkniętą na inne: akwarela, akryl, olej. To zawód, który pozwala rozwijać się artyście przez całe życie…odkrywanie tajemnic  pasjonuje i mobilizuje do dalszej pracy.

Kilka słów na koniec

SZTUKA JEST TRUDNA TRZEBA JĄ RÓWNIEŻ ”CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM’’.
W NASZYCH CZASACH POŚPIECHU I TROSK CODZIENNOŚCI CZĘSTO ZAPOMINAMY O TYM WAŻNYM DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA OBCOWANIU ZE SZTUKĄ.ZDOBYWANIU WIEDZY I KSZTAŁTOWANIU WIDZENIA ŚWIATA PRZEZ PRYZMAT POSTRZEGANIA OBRAZU.

Życiorys artystyczny i dorobek

Jolanta Jastrzębska -Jakiel urodziła się w Radomiu. Studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Mieczysława Hermana w 1985 roku. Od 1992 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zrealizowała 31 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brała udział w 80 wystawach zbiorowych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień: 1989– II Ogólnopolska Wystawa Pasteli, BWA Nowy Sącz, I nagroda; 1993 – III Wystawa Okręgu Radomskiego ZPAP, wyróżnienie; 1994 – IV Wystawa Okręgu Radomskiego ZPAP, wyróżnienie, 1996 – VI Wystawa Okręgu Radomskiego ZDAP, II nagroda Prezydenta Miasta Radomia, 2004 – II Międzynarodowe Biennale Pasteli, MBWA Nowy Sącz, Medal Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 2008- IV Biennale Pasteli, MBWA Nowy Sącz, wyróżnienie honorowe przyznane przez Krzysztofa Kulisia Prezesa Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, 2013 – VI Międzynarodowe Biennale Pasteli, MBWA Nowy Sącz, wyróżnienie honorowe Złota Rama Krakowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymała honorowe wyróżnienie w 45. Salonie Zimowym w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. W 2010 roku otrzymała nagrodę Miasta Sanoka w dziedzinie „kultura i sztuka”. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum w Nowym Sączu, czy Muzeum Narodowym w Przemyślu. NIESTEY nie ma ich w Muzeum w Sanoku.

Dominika Czerwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj