Booku inspiracja naturą

Gabriela Gorączko, sanoczanka, absolwentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzi niezwykłą stronę booku.pl. Strona, a właściwie projekt rękodzielniczy związany jest z naszym regionem. Jak powstał pomysł i co w nim niezwykłego. Opowiada o tym Edycie Wilk.

– Pomysł powstał na potrzeby pracy dyplomowej. Firma, która istnieje od grudnia to był właściwie projekt pracy dyplomowej. Na potrzeby pracy zaprojektowałam stronę internetową, branding, grafiki, wzory folkowe. Oczywiście wzory inspirowane naturą i Podkarpaciem. Potem razem z bratem i przyjacielem stwierdziliśmy, że ten pomysł trzeba wdrożyć w życie. Celebrujemy nasze dziedzictwo kulturowe za pomocą nowego języka wizualnego, wzbogaconego o aktualne możliwości technologiczne. I tak booku nam w tym pomaga.

– Zatrzymajmy się wzorach, gdzie szukasz pomysłów?

– W większości podczas bieszczadzkich wędrówek. Podam przykład. Na zajęcia z grafiki artystycznej zrobiłam sitodruk „samotny kłos”. Ta grafika powstała właśnie podczas samotnej wędrówki w Bieszczadach. Szeleszcząca trawa na wietrze, kłosy uginające się od nasion poddały mi pomysł i dzięki temu powstała dobra praca. To popchnęło mnie właśnie w tym kierunku, natury, dźwięków przyrody. Muzyka również daje mi wiele inspiracji. Moim marzeniem jest to by moje prace wywoływały emocje, takie jak wywołuje dobry utwór muzyczny.

– Czyli dewizą marki jest kontakt z przyrodą?

– Tak. Dlatego wykorzystujemy w swoich produktach drewno, papier, len, naturalne oleje, bo natura to przecież nasze życie. I powrót do dziedzictwa kulturowego. Nie masówka, a ręcznie produkowane wyroby, personalizowane lub po prostu krótkie serie, które dają kupującym pewność niepowtarzalności.

– A twoje prace to?

– Oczywiście grafiki ścienne. Etui na smatphony zrobione z drewna na których są wyryte wzory. Robimy też etui z klapka (klapka to materiał z sitodrukiem). Plecaki, notesy czy tez świeczki. Świeczki z naturalnych olejów dzięki czemu korzystających z takich świeczek na pewno nie będzie bolała głowa.

– Tworzysz w Sanoku?

– Tak. W garażu zrobiłam pracownie, zainstalowałam prasę do sitodruku. Dostałam również prasę od pana Zbigniewa Osenkowskiego i dzięki temu w naszej ofercie pojawią się linoryty i drzeworyty. Z ta prasą związana jest historia. Pan Zbigniew dostał prasę od Tyrsusa Wenhrynowicza, który zaznaczył, że prasa ma być nie sprzedawana i wykorzystywana przez osobę z Sanoka, więc czuję się mocno wyróżniona. Pan Zbigniew jakiś czas szukał artysty, który będzie odpowiedni. To jest dodatkowy atut firmy. Będą powstawać drzeworyty i linoryty z nutką historii w tle.

– Do każdego klienta podchodzicie indywidualnie. Organizujecie wycieczki po Sanoku i w głąb Bieszczad. Nie pobieracie za to opłat, tylko prosicie o wsparcie dla Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Skąd taki pomysł?

– Tworząc niektóre produkty na zamówienie, chcemy by klient dostał to czego oczekuje. Jest to również promocja naszego regionu. Mamy co pokazać – jesteśmy dumni z Sanoka. Stąd te wędrówki co jakiś czas organizowane dla turystów z całego świata.

– Wracając do projektu twojej pracy dyplomowej, który stał się firmą – ten projekt zdobył nagrodę.

– W konkursie na najlepszy dyplom ASP, moja praca zdobyła wyróżnienie. To również duży sukces.

– Wyróżniona praca, popchnęła cię do otworzenia firmy, firma popchnęła do współpracy z bratem i kolegą. Rozwijacie się, macie plany, jakie?

– Dążymy aby każdy produkt był ręcznie wykonany od początku do końca w naszym warsztacie. Obecnie współpracujemy z partnerami, którzy pomagają nam w osiągnięciu końcowego produktu. Niemniej jednak, misją naszej firmy jest poleganie wyłącznie na naszym talencie oraz surowcach. Dlatego też zasadziliśmy własną plantacje drzew Paulownia, aby wykorzystywać własne zasoby oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Zanim osiągniemy pełną niezależność musimy poczekać kilka lat, jednak wierzymy, że uda nam się osiągnąć nasz cel. Drzewo Paulownia pochłania największą ilość CO2 z atmosfery w porównaniu do innych gatunków drzewa. Ponadto, jest najszybciej rosnącym drzewem. Jest elastyczne i wytrzymałe co pozwoli na użycie do produkcji np. etui.