Honorowe Obywatelstwo dla Janiny Szombary

Honorowe Obywatelstwo dla Janiny Szombary

Janina Szombara, pianistka i pedagog, zaangażowana w rozwój kultury muzycznej w powojennym Sanoku, kontynuatorka idei pedagogicznej Wandy Kossakowej – na wniosek burmistrza Tomasza Matuszewskiego uchwałą Rady Miasta z 27 czerwca 2019 – w roku 100. urodzin – otrzyma Honorowe Obywatelstwo Sanoka.

Janina Szombara z d. Kulczycka – pianistka i pedagog – urodziła się 24 czerwca 1919 roku w Sanoku. Po zdaniu matury kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej i po aresztowaniu ojca – Stanisława Kulczyckiego, inżyniera leśnika – 20-letniej Janinie groziła wywózka na Sybir. Schroniła się najpierw u rodziny w Warszawie, a w roku 1941 przyjechała do Sanoka, zachęcona przez matkę chrzestną – Marię Prugar, żonę generała Bronisława Prugara-Ketlinga.

W Sanoku założyła rodzinę i rozpoczęła działalność zawodową. W pierwszych latach po wojnie występowała jako pianistka, wyśmienita wykonawczyni dzieł Fryderyka Chopina. W roku 1949 wzięła udział w koncercie, poprzez który społeczność i władze Sanoka włączyły się w ogólnopolskie obchody stulecia śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora – zaprezentowano wówczas II i III część koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina, w którym obok Wandy Kossakowej wystąpiła Pani Janina Szombara. Akompaniowała Oldze Didur i Andrzejowi Hiolskiemu podczas koncertu, jaki odbył się w Powiatowym Domu Kultury (dzisiaj SDK-u).

Z Wandą Kossakową, patronką dzisiejszej Szkoły Muzycznej w Sanoku, Janina Szombara pozostawała w przyjacielskich stosunkach, przekładając je w dużej mierze także na niwę zawodową. Janina Szombara kontynuowała pedagogiczną działalność Wandy Kossakowej, organizując prowadzoną przez siebie naukę gry na fortepianie na wzór zasad obowiązujących w szkole Wandy Kossakowej. Przez wiele lat współpracowała z zespołami działającymi przy Młodzieżowym Domu Kultury.

Z powodzeniem tworzyła oprawy muzyczne dla amatorskich zespołów. Swoją pracą
i talentem wydatnie przyczyniła się do powojennej reaktywacji życia kulturalnego Sanoka. Aż do lat siedemdziesiątych prowadziła zespół wokalny złożony z uczennic szkoły medycznej oraz Zespół Żywego Słowa.

Trudno przecenić Jej rolę w kreowaniu ambicji kulturalnych w dziedzinie muzyki, tak wyraźnie odczuwalnych we współczesnym Sanoku. Wychowankowie Janiny Szombary zajmują eksponowane stanowiska, odgrywając istotną rolę w polskiej muzyce. Warto wspomnieć w tym miejscu Martę Zoszak-Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej.
Pani Janina Szombara 24 czerwca 2019 roku obchodziła 100. Urodziny. Do dziś współpracuje z powstałą w roku 1972 Państwową Szkołą Muzyczną w Sanoku.
W szkole znajduje się fortepian użytkowany niegdyś przez Wandę Kossakową – dar Pani Janiny Szombary, która była też jedną z głównych orędowniczek nadania sanockiej szkole imienia Wandy Kossakowej.
msw

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj