Publiczny internet dla każdego i WiFi4EU. Komisja Europejska i Ministerstwo Cyfryzacji dają pieniądze na publiczne hot spoty

Publiczny internet dla każdego i WiFi4EU. Komisja Europejska i Ministerstwo Cyfryzacji dają pieniądze na publiczne hot spoty

Już 19 września ruszy organizowany przez Komisję Europejską nabór dla gmin chcących tworzyć publiczne hot spoty. Podobny nabór 7 września uruchomił resort cyfryzacji.

Komisja Europejska ogłosiła datę kolejnego naboru wniosków w ramach programu WiFi4EU. Nabór zostanie otwarty 19 września 2019 r. punktualnie o godzinie 13:00:00 na portalu https://www.wifi4eu.eu.
Inicjatywa WiFi4EU kierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego i ma na celu zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej. Chodzi o miejsca takie, jak: parki, place, biblioteki, ośrodki zdrowia itp. Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hot-spotów WiFi, które mogą być uruchomione przez gminę, stowarzyszenie gmin, miasta na prawie powiatu w ramach dofinansowania zapewnionego przez program. W ramach tego programu WiFi4EU samorządy mogą ubiegać się o przyznanie specjalnych bonów przeznaczonych na sfinansowanie budowy punktów dostępu do internetu. Wartość każdego bonu to maksymalnie 15 tyś euro.
Nabór wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Dlatego organizatorzy namawiają, aby zainteresowane samorządy składały swoje aplikacje jak najszybciej po otwarciu naboru, klikając na odpowiedni przycisk dostępny na koncie użytkownika, po zalogowaniu się na stronie www.wifi4eu.eu. Warto się spieszyć bo wnioski z poprzedniej edycji rozeszły się w pierwszych 2 sekundach naboru.

Podobny nabór uruchomił resort cyfryzacji

Równolegle do naboru Komisji Europejskiej od 7 września samorządy mogą zgłaszać swoje miejscowości do udziału w programie resortu cyfryzacji „Publiczny Internet dla każdego”.
Konkurs jest skierowany do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. W naborze obowiązuje uproszczona procedura. Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (bon) na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.
Na projekt przeznaczono 120 mln zł. Kwota ta pozwoli na utworzenie 19 tys. nowych punktów z bezpłatnym WiFi.
Jak podkreśliło ministerstwo cyfryzacji „Publiczny internet dla każdego” i WiFi4EU to inicjatywy komplementarne. Oznacza to, że można skorzystać z obu i zwiększyć zasięg działania publicznych hot-spotów.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj