Sanoczanie, czy wiecie, że 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych?

Sanoczanie, czy wiecie, że 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych?

Sanoczanie, czy wiecie, że 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych?Inicjatywa ta zrodziła się kilka lat temu i miała na celu zwiększenie ekologicznej świadomości społeczeństwa. Idąc do sklepu często zapominamy zabrać ze sobą reklamówki, które mamy w domu, więc kupujemy następne, a one? Kończą zwykle jako odpady. Są to najczęściej występujące śmieci na zaludnionych terenach.

Szacunkowo, co roku na świecie zużywa się ok. 60 milionów „jednorazówek”, w efekcie co roku ponad 500 miliardów opakowań foliowych kończy na wysypiskach, a tak naprawdę służą nam one zwykle przez 15 – 20 minut, kiedy to transportujemy zakupy do domu. Później trafiają na wysypiska, gdzie ulegają rozkładowi, cały czas uwalniając szkodliwe substancje chemiczne.

Sanoczanie, czy wiecie, że 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych?Czas rozkładu jednej takiej torby wynosi 100, a nawet do 400 lat. Kwestia jest na tyle poważna, że zajmują się nią rządy i instytucje państwowe, wprowadzając kolejne regulacje, mające na celu ograniczenie liczby foliowych śmieci.

 

Dużo mówi się teraz o segregacji, a może przy tym wszystkim warto się jeszcze zastanowić, do jakiej torby pakujemy zakupy? Popularnej reklamówki, papierowej czy ekologicznej? Zadbajmy dziś o ekologię i w Dniu bez opakowań foliowych zapakujmy zakupy do toreb wielorazowych, co nie tylko naprawi skutki zanieczyszczania środowiska, ale znacznie mu zapobiegnie, a dodatkowo przysłuży się domowym oszczędnościom.

ews

Przeczytaj również: 

Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) oraz ustalenie i egzekwowanie kar za wprowadzanie na rynek opakowań nienadających się do recyklingu – to m.in. postulaty zgłoszone w czwartek przez Unię Metropolii Polskich.

Jadłodzielnia od dzis w Sanoku!

Sanoczanie, czy wiecie, że 23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj