Otwarcie Gabinetu Psychoonkologicznego w Brzozowie pod patronatem Sanitasu

W Podkarpackim Osrodku Onkologicznym otworzony został Gabinet Psychoterapeutyczny dla pacjentów onkologicznych. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Z-ca Dyrektora d/s Lecznictwa lek Dariusz Sawka, psycholog Mateusz Roczniak, oraz reprezentacja Sanitas czyli Anna Nowakowska i Joanna Cieśla.
– W minioną sobotę (1 lutego) miało miejsce niezwykle ważne dla nas wydarzenie. Spełniło się marzenie, które towarzyszyło nam niemal od początku działania Sanitasu – skomentowała otwarcie Joanna Cieśla. 

 

Otwarcie Gabinetu Psychoonkologicznego w Brzozowie pod patronatem Sanitasu– Stworzenie takiego miejsca było naszym marzeniem niemal od początku działalności. Wierzymy ze holistyczne podejście terapeutyczne daje najlepszy efekt. Pacjent powinien być pod opieką medyczną, która leczy ciało oraz psychologiczną, która leczy duszę i umysł, które mocno cierpią, a na którym nadal poświęca sie niewiele uwagi skupiając tylko na tych fizycznych aspektach choroby. Dodatkowo gabinet ma wspierać również rodziny osób zmagających sie z choroba nowotworowa. To ma być azyl w którym mogą opowiedzieć o swoich uczuciach i strachu. Popłakać, bo przecież przy chorym trzeba być zawsze dzielnym. Wsparcie psychologów pomoże chorym dając siłę do walki a najbliższym zrozumieć sytuację i znaleźć sposoby na radzenie sobie w nowej sytuacji. – Joanna Cieśla – wiceprezes Sanitasu

– Tworzenie tego miejsca było dla nas dużym wyzwaniem. Tu wszystko miało być „po coś”. Miało być azylem, miejscem do którego będą chcieli wracać, bo będzie ciepło, przytulnie i bezpiecznie niż w świecie choroby, bólu niepewności. Relaksacyjna muzyka uspokaja, piękny widok na letni zielony las przez które przenikają promienie słońca daje nadzieje i koi, neutralne kolory nie atakują zmysłów, światło lamp i świece dopełniają przytulności. Jest trochę jak w domu. Bezpiecznie. Jednak najważniejszą rolę odgrywać będą terapeuci. To oni codziennie będą tutaj spotykać osoby szukające wsparcia. – Anna Nowakowska-prezes Sanitasu

Gabinet powstał dzięki przychylności Dyrekcji Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie, którzy przekazali pomieszczenie oraz zaangażowali psychologów. W doposażeniu zaś pomogli Sponsorzy-Firma Neobus Polska, Karczma Solina- Jędrulowa Chata, El-bud Sanok, Pass Polska.

Otwarcie Gabinetu Psychoonkologicznego w Brzozowie pod patronatem Sanitasu– Z doświadczenia wiem, że taka forma wsparcia jest bardzo istotna. Pacjenci zmagają się nie tylko z chorobą w sensie fizycznym, ale potrzebują też wsparcia i wskazówek, jak radzić sobie ze stresem, bólem, trudnymi emocjami, które pojawiają się w trakcie leczenia. Choroba nowotworowa nie dotyka tylko danej osoby, cierpi cała rodzina. Zdarza się, że bliscy nie potrafią rozmawiać o chorobie, werbalizować swoich potrzeb i oczekiwań – tego też chcemy uczyć – skomentował potrzebe powstania gabinetu Mateusz Roczniak – psycholog.

– Zdajemy sobie sprawę od wielu lat o tym, że leczenie nasze nie powinno się ograniczać tylko i wyłącznie do zasadniczego leczenia onkologicznego w postaci radioterapii, chemioterapii czy leczenia zabiegowego, ale również ważny jest ten aspekt psychiki pacjenta, jego podejścia, nastawienia w tej chorobie, gdzie łatwiej pacjentowi jest pokonać pewne problemy, czasami nawet wielkie problemy, które są przed pacjentem w tracie leczenia onkologicznego. – lek. Dariusz Sawka Z-ca Dyrektora d/s Lecznictwa

Otwarcie Gabinetu Psychoonkologicznego w Brzozowie pod patronatem Sanitasu
Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, rodzaj i forma pomocy będzie dopasowywana do potrzeb osób korzystających z gabinetu. – Pacjenci różnią się od siebie, każdy ma swój sposób na radzenie sobie z traumą, stresem i obawami związanymi z chorobą i leczeniem. To zupełnie naturalne. Dlatego sposób wsparcia będziemy dopasowywać do konkretnych potrzeb. Niezależnie od tego, będziemy się starali, aby oferowana przez nas pomoc dla osób chorych onkologicznie była jak najszersza – dodał Mateusz Roczniak – psycholog

Ze wsparcia nieodpłatnie skorzystać będą mogły osoby chore onkologicznie oraz ich rodziny i bliscy. W ofercie są zajęcia indywidualne i grupowe, w tym. m.in. muzykoterapia, zapachoterapia oraz wizualizacje. W gabinecie będzie też można skorzystać z porad psychoonkologa.

Rejestracji można dokonań dzwonić pod numer 13 43 09 514 między 8:00-14:00 prosząc o rejestrację do Gabinetu Psychoonkologicznego lub prosząc Annę Stańko – psycholog (koordynator pracy Gabinetu)

Otwarcie Gabinetu Psychoonkologicznego w Brzozowie pod patronatem SanitasuW tym samym dniu, miało miejsce również inne wydarzenie w brzozowskim szpitalu, związane z nadchodzącym Światowym Dniem Walki z Rakiem. Pod kierunkiem dr Jolanty Sawickiej – Koordynator Dziennego Oddziału Chemioterapii i Hematologii Onkologicznejdni otwarte brzozowskiej onkologii oferowały w tym roku szereg konsultacji specjalistycznych: onkologicznych, chirurgicznych i genetycznych, badań laboratoryjnych oraz porad dietetycznych. Można było zwiedzić ośrodek „od kulis”, a od Sanitas otrzymać specjalistyczne poradniki, wsparcie i upominki. W tym roku przebadanych zostało niespełna 100 osób, u 3 wykryto chorobę, a 5 zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Badań i konsultacji udzielali –  lek. med. Maria Jońca, lek. Jakub Bania, lek. Aleksander Najbar, lek. Marta Adamus. Porad dietetycznych  i analizy składu ciała wykonywała dietetyk Klaudia Fitał z Bonne Sante.

Fotogaleria: Anita i Oskar Niemiec