Wszechstronność umiejętności jest naszym mottem… Zakończenie XV edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”

Wszechstronność umiejętności jest naszym mottem… Zakończenie XV edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”

Zakończenie XV edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” „Wszechstronność umiejętności jest naszym mottem…” – prof. Jarosław Drzewiecki 7 lutego zakończyła się XV edycja Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. W poprzednim numerze pisaliśmy o pierwszych dniach wydarzenia, dziś zaś skupimy się na dwóch ostatnich, które były równie spektakularne, co całe forum.

6 lutego odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W skład Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wchodzi chór, balet i orkiestra. Do Sanoka przybyła ponad 80 osoba grupa (normalnie liczy ponad 120 osób, jednak ze względów na ograniczoną ilość miejsca na scenie nie wystąpiła orkiestra), która zaserwowała widzom rozrywkę na najwyższym poziomie artystycznym. W repertuarze zespołu odnajdziemy dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, prezentację muzyki klasycznej i sakralnej. Poziom występów przyniósł im uznanie na całym świecie, gdzie jak nadmieniają organizatorzy ludzie dzwonili za wejściówkami jeszcze o 20:00, chociaż występ rozpoczął się o 19:00. Publiczność zapełniła SDK do ostatniego miejsca, a pewnie gdyby była możliwość wykupienia miejsc stojących to nikomu nie przeszkadzałoby stanie przez półtorej godziny, by podziwiać barwne kreacje, piękne kobiety i mężczyzn, w ludowych strojach, których występ przeniósł publiczność w czasie do dziedzictwa nie tylko śląska, ale i innych regionów kraju.

Wszechstronność umiejętności jest naszym mottem… Zakończenie XV edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”Gala Finałowa odbyła się 7 lutego, podczas której w części artystycznej zaprezentowała się Lwowska Orkiestra Kameralna „AKADEMIA” pod dyr. Igora Pylatyuka. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać koncertów Mozarta i Chopina w wykonaniu solistów – uczestników XV MFP z towarzyszeniem LOK. Soliści – Andriana Kiska (Ukraina), Tatiana Boiko (Rosja), Adrian Hodor (Hiszpania), Mikhail Pavlenko (Rosja), Mirei Kiyono (Japonia) oraz Diana Voronetcaia (Mołdawia). Spośród solistów tego koncertu, tradycyjnie jak co roku, została wybrana – metodą głosowania osoba, która zyskała największą sympatię publiczności. Nagrodę ufundowaną przez mecenasa Adama Nowaka w wysokości 1200zł w tym roku otrzymał Adrian Hodor z Hiszpanii.
W drugiej części odbyło się wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom Forum, i tak nagroda 10 tys. dolarów na nagranie i wydanie płyty, ufundowana przez Mera Pnefal S.A. (z Warszawy) przyznana zostałą Ivanowi Shemchukowi (reprezentantowi Ukrainy, który w 2014r. otrzymał tytuł Złotego Parnasa Forum).
3 Złote Parnasy XV Forum Pianistycznego w tym roku powędrowały do Lidii Efimovich (Białoruś), Adriana Hodora (Hiszpania) oraz Gabrieli Bortnowskiej (Polska). Złoty Parnas to nagroda, która rok rocznie przyznawana zostaje wyróżniającym się uczestnikom Forum, jest ona równoznaczna z zaproszeniem na kolejną edycję Forum, a także zapewnia opiekę impresaryjną w sezonie 2020/2021.
Nagroda artystyczna Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich została wręczona Kacprowi Żaromskiemu, reprezentantowi Polski, a także naszych okolic, albowiem Kacper pochodzi z Rymanowa.

Wieczne pióro – to nagroda ufundowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę została przyznana za indywidualność forum i w tym roku otrzymała ją Tamara Popov z Mołdawii. Pragniemy w tym miejscu też podkreślić, że Forum po raz kolejny otrzymało Patronat Honorowy Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy.
Oprócz nagród pieniężnych i rzeczowych zostało przyznane wiele innych nagród m.in. zaproszenia na festiwale, koncerty i recitale do wielu miast Polski, Europy i Świata do najlepszych sal koncertowych, filharmonii i domów kultury.
Znamy już datę kolejnej edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Od 7 do 12 lutego 2021r. Sanok znów stanie się zimową pianistyczną stolicą Polski. My już czekamy.

Poprosiliśmy również o krótkie komentarze Prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju i Kultury prof. Jarosława Drzewieckiego oraz Dyrektora Forum Janusza Ostrowskiego, jak podsumowali tegoroczną edycję i czy już myślą o następnej? Panów zapytaliśmy oddzielnie, a oni udzielili nam jednocześnie spójnych i rozbieżnych odpowiedzi. Wiemy jedno, chodź mają inne spostrzeżenia, stanowią zgrany duet, wzajemnie się uzupełniając, dzięki czemu całokształt organizacji forum jest na bardzo wysokim poziomie.
Jarosław Drzewiecki: Piętnasta edycja Forum „Bieszczady bez granic” była dla Uczestników, Mistrzów, Organizatorów i Publiczności zupełnie wyjątkowa. Na bardzo dużą frekwencje nałożyła się 30-osobowa ekipa wykładowców, co sprawiło, że młodzi pianiści mogli mieć zajęcia nie 2 ale 4-5 razy w tygodniu. Blisko 60 młodych pianistów zagrało dzieła Mozarta, Chopina i Wileńskiego z Lwowską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Igora Pylatyuka w różnych miastach Polski. Zespół przeszedł w ostatnim okresie odnowienie. Mam wrażenie, że za każdym razem odnawiając swoje oblicze są lepsi, oraz precyzyjniejsi, pełni energii i fantazji. Intensywna praca prof. Artura Mykitki i Rektora Igora Pylatyuka przynoszą dobre rezultaty.

Każdy dzień forumowy kończył się wieczornym koncertem, a po koncercie odbywały się zajęcia z dyrygentury dla pianistów oraz ćwiczenia ruchowe na bazie tańców barokowych, ludowych, chopinowskich i współczesnych prowadzone przez sanocką mistrzynię tańca – Panią Wiesławę Skorek.

W samym SDK w Sanoku udało się przygotować 6 fantastycznych koncertów. Ci co nie dotarli na forumowe koncerty niech żałują. Można było posłuchać zwycięzcy Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie – Pavla Dombrovsky’ego, Adama Bałdycha (skrzypce-jazz), wielkich gigantów fortepianu: Mihaiła Woskresienskiego i Igora Olownikowa i 92-letnia Lidię Grychtołównę, której publiczność Sanocka zgotowała wielką owację. Specjalnym prezentem Organizatorów, WDK w Rzeszowie i Urzędu Marszałkowskiego był rewelacyjny występ Zespołu ŚLĄSK w ramach tradycyjnego koncertu Forum-Miastu.
Kończąc to wielkie dzieło już myślimy o przyszłym roku. Marzymy, aby sprowadzić do Sanoka Filharmonię Narodową, chcielibyśmy aby młodzi pianiści mogli złapać bakcyla w dyrygowaniu. Wszechstronność umiejętności jest naszym mottem i tej zasadzie będziemy wierni.

Janusz Ostrowski: Niezwykle fascynuje mnie wydarzenie, jakim jest Forum. Na przestrzeni zaledwie jednego tygodnia można usłyszeć wykonania utalentowanych dzieci, młodzieży, studentów z 13 krajów, utytułowanych laureatów prestiżowych konkursów (Pavel Dombrovsky), Mistrzów – jurorów największych Konkursów Pianistycznych (Igor Olownikow, Mihaił Woskriesieński) po Legendy Pianistyki Polskiej (Lidia Grychtołówna, Andrzej Jasiński). Fenomenem jest jak zawsze bliskość i nić porozumienia jaka towarzyszy wszystkim uczestnikom i Mistrzom.
30 różnorodnych koncertów w 9 miastach (od solowych, przez duety do występów z orkiestrą) – taką poprzeczkę stawiamy sobie sami i takiej oczekują uczestnicy – co roku, początkowo to wyzwanie mnie przeraża, ale po Forum napawa mnie dumą i radością, że się udało! Niezwykle cenię sobie pracę naszego Biura Forum, jego zaangażowanie i poświęcenie. To niezwykłe mieć takich Ludzi w drużynie.
Nisko się kłaniam Sponsorom i Instytucjom, które bardzo ściśle z nami współpracują, razem tworząc to wielkie dzieło, któremu na imię Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” Sanok.

Udało nam się zaprosić także wielkich Artystów – Adama Bałdycha z jego fenomenalnym zespołem i zasłużony i utytułowany „Zespół Śląsk”, którzy oddali nam swoje serce i podzielili się talentem. Dziękujemy.

XV Forum jeszcze się nie kończy. Przed nami jeszcze pełne niepokoju oczekiwanie na wyniki projektów ministerialnych, rozliczenie ogromu faktur, umów, raportów sponsorskich, zdjęć i podziękowań. Zaraz po tym, pomiędzy kolejnymi zadaniami jak Wawer Music Festiwal, Międzynarodowy Konkurs dla Pedagogów, przygotowanie Warsztatów Wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, po zrobieniu paru szkoleń, przystąpimy do pracy nad kolejną edycją Forum, starając się podnieść poprzeczkę jeszcze o parę centymetrów wyżej zaspokajając nie tylko własne oczekiwania, ale również uczestników, nie zapominając przy tym o publiczności.

Emilia Wituszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj