Od 1 kwietnia karetka w Komańczy funkcjonuje przez całą dobę!

Karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego będą służyć mieszkańcom regionu dłużej. Dobrą wiadomość przekazała Beata Pieszczoch, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku. Od 1 kwietnia karetka w Komańczy funkcjonuje przez całą dobę, a dodatkowy zespół ratownictwa medycznego (ZRM) w Lesku, będzie jeździł do chorych przez 12 godzin. Do dyspozycji mieszkańców jest także transport medyczny, na realizację którego Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe wygrało konkurs.

Zagadnienie zwiększenia liczby godzin pracy ZRM stacjonującego w Komańczy było popierane przez szereg środowisk, w tym Starostwo Powiatowe w Sanoku, Radnych Powiatu Sanockiego oraz Wójta i Radnych Gminy Komańcza. Na wniosek Radnych Powiatu Sanockiego, Starosta Stanisław CHĘĆ zwrócił się z petycją do Pani Wojewody Podkarpackiej. Wniosek dotyczył ponownego rozpatrzenia kwestii ilości godzin pracy zespołu medycznego w Komańczy celem zwiększenia godzin stacjonowania ZRM do 24 godzin.

– Pani Wojewoda Ewa LENIART przychyliła się do naszej prośby i pozytywnie rozpatrzyła petycję o wydłużenie czasu pracy zespołu ratownictwa medycznego (ZRM), stacjonującego w budynku OSP w Komańczy. W czerwcu 2019 roku osobiście wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Komańcza Adamem PASINIEWICZEM złożyliśmy na ręce Pani Wicewojewody petycję, w której, w imieniu mieszkańców prosiliśmy o zwiększenie liczby godzin z 12 do 24 stacjonowania ZRM. Pod wnioskiem podpisało się blisko 1100 osób! Gminna Komańcza ma swoją specyfikę, gdyż jest to teren trudny, górzysty a do tego rozległy (20 miejscowości na obszarze 350 ha). Mieszkańcy byli pozbawieni karetki w godzinach wieczornych i nocnych, co wywołało niepokój przede wszystkim w słabo zaludnionych miejscowościach, w tym u osób starszych i niesamodzielnych. W Gminie Komańcza jest dużo osób starszych, a wydłużenie czasu funkcjonowania ZRM pozytywnie wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców, co w obecnym czasie epidemii koronawirusa ma duże znaczenie. Chcę podkreślić, że tak trudnym dla nas wszystkich okresie,  zawsze możemy liczyć na pomoc sanockiego starostwa, co mnie bardzo cieszy. Jak tylko dowiedzieliśmy się, że w naszej gminie jest pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19, już następnego dnia odwiedził nas Wicestarosta Powiatu Sanockiego Janusz CECUŁA, by wspólnie omówić podjęcie szczególnych środków ostrożności  i sposoby wzmocnienia zabezpieczenia medycznego na terenie naszej gminy – mówi wójt gminy Komańcza Roman BZDYK.

W grudniu 2019 roku zakupione zostały cztery ambulanse typu C, wyposażone m.in. w nowoczesne nosze, defibrylatory i krzesełka kardiologiczne z płozami, ułatwiającymi transport chorych po schodach. Samochody są własnością Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku i docelowo stacjonują w Komańczy, Nozdrzcu, Polańczyku i Ustrzykach Górnych. Zakup został też wsparty przez samorządy powiatów: sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego i brzozowskiego. Gmina Komańcza przekazała na ten cel 5 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj