Niedźwiedzica z młodymi „patroluje” okolice

Niedźwiedzica z młodymi „patroluje” okolice

Otrzymaliśmy sygnał, iż w okolicach lasu na Lisznej spaceruje niedźwiedzica z młodymi. Zwróciliśmy się o więcej informacji do Pana Marka Wilka – leśniczego leśnictwa Liszna, który potwierdził tę informację.

– To prawda. W okolicy lasu na Lisznej fotopułapka zarejestrowała niedźwiedzicę z młodymi, ale śledząc tropy, można dostrzec, że przechodzą one w rejon Białej Góry i w kierunku Międzybrodzia. Zarejestrowaliśmy ślady od Dębnej do Trepczy, a także od Lisznej do Tyrawy Solnej. Warto jeszcze wspomnieć, że trafiliśmy również na trop młodego samca, który spaceruje w rejonie Olchowiec i Bykowiec. Postawiliśmy tablice ostrzegawcze, jednak spacerowicze powinni pamiętać, że wchodzą do „domu” zwierząt. W lesie należy się zachowywać naturalnie, jeżeli będziemy za cicho możemy się natknąć na niedźwiedzia, który może nie wyczuć naszego zapachu, dlatego w lesie należy zaznaczać swoją obecność, by uniknąć takiego spotkania. Mieszkańcy gospodarstw powinni rozważyć założenie zasilanych energią pastuchów przy kompostownikach czy ulach (jeżeli takowe posiadają), by uniknąć niepożądanej wizyty dzikich zwierząt, nie tylko niedźwiedzi, ale również wilków, które również zamieszkują okoliczne lasy – usłyszeliśmy.

Co zrobić kiedy staniemy „oko w oko” z niedźwiedziem?

W sytuacji, gdy dostrzeżesz niedźwiedzia z daleka, a on cię nie widzi to postaraj się go obejść, zawróć i powoli idź inną drogą. Jeżeli natrafisz na niedźwiedzia w bliskiej odległości, bez możliwości odwroty przede wszystkim zachowaj spokój. Zatrzymaj się w jak największej odległości i pozwól się zidentyfikować. Poruszaj szeroko rękami i zacznij mówić, aby niedźwiedź wiedział, że ma do czynienia z człowiekiem. Nie powinien wtedy podchodzić, w przypadku gdyby było inaczej i niedźwiedź zacząłby iść za nami należy się natychmiast zatrzymać. Nie należy uciekać, ponieważ człowiek nie jest w stanie biec szybciej niż niedźwiedź, który może osiągnąć prędkość do 50-60 km/h. Możesz w dalszym ciągu mówić głośno i agresywnie, ale nie należy wydawać piskliwych dźwięków czy naśladować odgłosów niedźwiedzi. Jeżeli pomimo prób odstraszenia zwierzęcia żadna nie odniosła skutku, a niedźwiedź podejdzie bardzo blisko należy położyć się płasko na brzuchu, osłonić ramionami głowę i szyję, lub na boku w pozycji płodu, z głową wciśniętą między kolanami i ramionami obejmując nogi. Najlepiej udawać „martwego”, albowiem wtedy niedźwiedź traci zainteresowanie i zawraca, myśląc że zagrożenie zostało wyeliminowane. Nie należy podnosić się za szybko. Jeżeli jest to możliwe pozostań w nieruchomej pozycji jak najdłużej, by nie kusić zwierzęta do powrotu.

Źródło instrukcji: polskiwilk.org

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj