Znamy program Festiwalu Folkowisko – czyli lato uratowane!

Na kocykach wśród przyrody wsi Gorajec, przed ekranami i w ambasadach festiwalu na całym świecie – tak odbędzie się Festiwal Folkowisko 9 i ½ – jedna z niewielu prawdziwych imprez tego lata. Jego organizatorzy zapraszają do udziału zarówno na żywo, jak i za pośrednictwem internetu.

Festiwal odbędzie się w dniach 9-12 lipca, a większość informacji o jego przebiegu jest już dostępna na stronie www.folkowisko.pl.

Tegoroczna edycja Festiwalu Folkowisko będzie nietypowa. Liczba gości na miejscu ograniczona jest do 149 (zazwyczaj jest ich kilka tysięcy). Będą oni mogli uczestniczyć w tradycyjny sposób, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności.

Bądźmy bezpieczni i szanujmy potrzeby innych uczestników Festiwalu. Kiedy potrzeba – nośmy maseczki i zachowujmy bezpieczną odległość. Dzięki temu wszystko może przebiec spokojnie, a nasze doświadczenie może pomóc podobnym imprezom w dalszym rozwoju – mówi Maciej Piotrowski z Stowarzyszenia Folkowisko.

A co z osobami, które nie będą mogły przyjechać w tym roku na Folkowisko? Ci będą uczestniczyli w nim za pośrednictwem Internetu. Folkowisko będzie pierwszym festiwalem hybrydowym, gdzie publiczność będzie bawić się zarówno na miejscu, jak i dzięki profesjonalnie realizowanym streamom – na całym świecie: przed ekranami komputerów, a także w ambasadach, czyli lokalach, parkach i agroturystykach, które zdecydują się na organizację wydarzeń w tym samym czasie i wspólną zabawę przy transmisji z Folkowiska. – Warto to zobaczyć! Chcemy zrealizować wydarzenie w dobrej jakości technicznej, ale również włączające odbiorców w zabawę – dodaje Piotrowski.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Folkowisko, a tegoroczne wydarzenie odbywa się w partnerstwie z Województwem Podkarpackim.

Elementy programy Festiwalu planowane są w niecodziennej eksperymentalnej formule – goście online będą nie tylko widzami, ale również będą czynnymi uczestnikami: grając w Grę Wiejską, uczestnicząc w warsztatach i decydując o przebiegu koncertów (np. wybierając zespołom utwory w ankietach).

Pod względem muzycznym będzie to okazja, by w kameralnym gronie poznać legendy polskiej sceny etno. Zagrają między innymi Tęgie Chłopy, kapela, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Spotkamy także grupę Muzykanci – jeden z najznamienitszych zespołów polskiej sceny etno grupę docenioną przez krytyków i publiczność w Polsce i na świecie. Z solowym koncertem wystąpi również Jacek Hałas, który wykonuje starodawne pieśni dziadów i wędrownych śpiewaków.

Bliżej muzyki alternatywnej, choć również z inspiracjami szeroko pojętym folkiem, lokuje się Cyrk Deriglasoff, zespół Olafa Deriglasoffa – wokalisty i instrumentalisty, od ponad trzech dekad związanego ze sceną niezależną i muzyką alternatywną, a także cieszanowska grupa reggae Boleo & Follow The Riddim i DJ Krzaku, założyciel polskiej sceny sound-systemów.

Na Folkowisku nie zabraknie też rozrywki intelektualnej: czekają nas spotkania z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki Wędrowny Zakład Fotograficzny, rosyjskim pisarzem Saszą Filipienko (online), Kamilem Całusem, ekspertem od Mołdawii i Michałem Mielczarkiem, który w swojej książce „Donikąd” opisuje skraj ziemi nad Oceanem Arktycznym. Odbędą się też dyskusje społeczne o życiu na wsi oraz o kulturze w kwarantannie, a na nich goście on-line będą mogli dodać swoje pytania.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.folkowisko.pl