Jak zaprojektować sufit podwieszany w łazience?

Jak zaprojektować sufit podwieszany w łazience?

Sufit podwieszany może całkowicie zmienić optykę wnętrza, nadać mu nowego wyglądu, a także zwiększyć możliwości aranżacyjne. Wykonujemy go także w celu ukrycia instalacji i ubytków. Może znaleźć się także w łazience, gdzie jest ciekawym elementem wizualnym, jak również pełni funkcję użytkową. Znalazł swoje zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, chociaż ma też swoich zwolenników wśród entuzjastów klasycznych rozwiązań. Jak go wykonać i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Zalety sufitu podwieszanego w łazience

Sufit podwieszany wykorzystywany jest w łazience bardzo często w celach dekoracyjnych oraz estetycznych. Skutecznie zmienia optykę wnętrza, poszerza wąskie pomieszczenia, a w małej łazience ułatwia podział na strefy. Jest bardzo dobrym miejscem na ukrycie instalacji i przewodów. Bardzo dobrze izoluje, co jest istotne szczególnie w starym budownictwie, gdzie redukuje koszty ogrzewania. Wycisza wnętrze, a więc sprzyja tworzeniu klimatu sprzyjającego odpoczynkowi i relaksowi. Jest też bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na ciekawym układzie opraw oświetleniowych. Pozwala na zastosowanie listew LED na większej powierzchni sufitu. Dzięki temu można zrezygnować z oświetlenia ściennego i tym samym zyskać więcej miejsca.

Sufit podwieszany w łazience krok po kroku

Wykonujemy go z płyty gipsowo-kartonowej o podwyższonej odporności na wilgoć. Są to płyty impregnowane oznaczone symbolem GKBI i mające grubość 12,5 mm. Wyznaczamy punkty świetlne oraz linie mocowania profili przyściennych. Więcej światła będziemy potrzebować w strefie z umywalką, natomiastnastrojowy klimat przy pomoc ciepłego światła o mniejszej mocy stworzymy w strefie kąpielowej z wanną. Musimy wykonać odpowiednie pomiary i wyznaczyć położenie konstrukcji przyściennej. Odległość sufitu od stropu powinna mieć ok. 50 mm.

Montujemy profile przyścienne. Przycinamy je do wyznaczonego wymiaru ok. 50-100 mm. Wzdłuż wyznaczonej linii przykładamy profile i przytwierdzamy je za pomocą kołków rozporowych, oczywiście konieczne jest wcześniej wykonanie odpowiednich otworów. Kolejnym etapem jest montaż profili głównych. Umieszczamy je w przytwierdzonych już profilach przyściennych. Przycinamy je więc do takiego samego rozmiaru, czyli 50-100 mm. Mocujemy teraz wieszaki płaskie. Jest to konieczne, aby możliwe było przytwierdzenie do sufitu profili głównych. Rozmieszczamy je w odległości ok. 90-100 cm. Do ich mocowania stosujemy wkręty i kołki.

Tak przygotowany stelaż z profili pozwala nam na przygotowanie instalacji. Tam, gdzie planowane są punkty świetlne, trzeba doprowadzić przewody elektryczne. Możliwe, że konieczne okaże się dodatkowo wykonanie otworów wentylacyjnych. Następnie mocujemy płytę gipsowo-kartonową, docinamy ją, jeżeli jest to niezbędne do odpowiednich wymiarów. Pozostaje jeszcze wyszpachlować sufit oraz pomalować go na właściwy kolor.

Sufit podwieszany w łazience może prezentować się w różny sposób. Wielopoziomowy bardzo dobrze się sprawdzi, jeżeli chcesz zaakcentować poszczególne strefy w pomieszczeniu, np. kąpielową z wanną lub nowoczesną kabiną prysznicową walk-in, z umywalką i lustrem oraz gospodarczą z pralką i suszarką. Sufit podwieszany możesz dodatkowo wyposażyć w panel świecący bądź też stworzyć efekt rozgwieżdżonego nieba, wykonując otwory w płycie.

Może zainteresuje cię:

Jak działają rolety typu dzień i noc?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj