Bezkarność Plus - konferencja Konfederacji

Bezkarność Plus – konferencja Konfederacji

Pod biurem członków ugrupowania PiS w  Sanoku odbyła się konferencja klubu Konfederacji z udziałem Kamili Potockiej – jego sanockiej liderki oraz Marcina Szybista – członka klubu.

Celem konferencji jest niedopuszczenie do zatwierdzenia w Sejmie poprawek do obowiązującej ustawy, zaproponowanych przez partię rządzącą, dotyczących sytuacji epidemiologicznej w kraju. Jak można było usłyszeć na konferencji, posłowie PiS zgłosili w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który znosi odpowiedzialność urzędników oraz służb za działania w związku z koronawirusem, a także nadaje im prawie nieograniczone uprawnienia.

– Konfederacja wyraziła swój stanowczy sprzeciw wobec tego projektu. Kluby Konfederacji w całej Polsce organizują konferencje prasowe pod biurami poselskimi posłów PiS, apelując, by nie zgadzali się na te szkodliwe przepisy – powiedziała Kamila  Potocka.

Członkowie Konfederacji, gromadząc się pod biurami poselskimi polityków Prawa i Sprawiedliwości, nie poprzestali na deklaracjach sprzeciwu wobec pomysłu partii rządzącej, ale zostawili również pisma, zawierające ich pogląd na sprawę, lokalnym politykom PiS-u. W opisywanych dokumentach Konfederacja podała przykład możliwości łamania prawa, jaką według nich stwarzałaby nowa ustawa. Jako taki przykład podają prawo do usunięcia kogoś z autobusu, gdy dana osoba kaszle, mimo że objaw ten mógłby być spowodowany przez alergię. Jeden z punktów odwołuje się do sumień lokalnych polityków partii rządzącej, nawiązując do ich poselskiej przysięgi. Oprócz wspomnianych pism, wyrażających sprzeciw wobec ustawy „Bezkarność +”, miejscowi posłowie otrzymali „karty wyjścia z więzienia”. Inspiracją dla takiego pomysłu jest znana gra planszowa „Eurobusiness”.

– Może to zadziała na ich wyobraźnię i poruszy ich sumienia, ponieważ mamy tu do czynienia z próbą ustawowego łamania prawa. Pod pretekstem walki z COVID-19, obóz władzy chce wprowadzić swoją całkowitą bezkarność i maksymalnie ograniczać nam swobody obywatelskie, a eksperci już podkreślają, że jeżeli przepisy te wejdą w życie ani CBA, ani prokuratura nie mogłyby ścigać urzędników wydających pieniądze w trybie bezprzetargowym – dodała liderka sanockiego klubu Konfederacji. 

Według Potockiej oczywistym jest, że cel ustawy, to nazwanie naruszania obowiązków służbowych i innych przepisów normalnym działaniem, a obecne uregulowania  – jak powiedziała – zostały wypracowane latami przez liczne organy i organizacje, aby powstały granice utrzymujące porządek organizacyjny i prawny.

– Usunięcie ustalonych granic może powodować niebezpieczne i nieprzewidywalne skutki. Dlatego apelujemy do naszych sanockich posłów o odrzucenie ustawy „Bezkarność+” (druk sejmowy 539) – dodała na koniec Potocka.

 

Arkadiusz Szałajko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj