Unikatowa polichromia z cerkwi w Grabówce zabezpieczona

Unikatowa polichromia z cerkwi w Grabówce zabezpieczona

Cerkiew w Grabówce jest jednym z niewielu obiektów zabytkowych na naszym terenie, które ze względu na stan techniczny należy zabezpieczyć w trybie natychmiastowym.

Dyrektor Jarosław Serafin: Misją Muzeum z racji tego, że jesteśmy posiadaczem kolekcji unikatowych ikon, obliguje nas do działań, które by służyły ratowaniu dziedzictwaW Muzeum Historycznym znajduje się ikona, która w latach siedemdziesiątych została przywieziona z Grabówki, a następnie zabezpieczona. Aby uratować zabytkowy budynek, powstał Komitet Społeczny, który zaangażował się w zbieranie środków na rzecz cerkwi, Komitet zorganizował spotkanie ekumeniczne mające na celu zwrócenie uwagi na niszczejący zabytek.

Spotkanie relacjonowaliśmy w numerze 39 Tygodnika. Co wydarzyło się od tamtej pory? Przy cerkwi pracę rozpoczęła kolejna ekipa budowlana (poprzednia ze względu na wysłanie kilku pracowników na kwarantannę musiała zrezygnować z realizacji inwestycji). Sytuacja ta rozciągnęła w czasie budowę, przez co należało zweryfikować porządek prac.  Wymiana poszycia dachowego została odroczona na rzecz impregnacji desek stropu na których znajduje się polichromia.

Niestety,  okazało się, że cenny strop po demontażu został poukładany niezgodnie ze sztuką konserwatorską. Na szczęście, na skutek szybkiej reakcji, udało się go zabezpieczyć. Dzięki sprawnej akcji cenna polichromia autorstwa sanockiego artysty Władysława Lisowskiego, została zabezpieczona. Przypomnijmy, że polichromia przedstawia imponujących rozmiarów grupę pasyjną, która stanowi największą ozdobę zabytku. Ponadto na stropie znajdują się przedstawienia czterech scen: spalenie Sodomy, ucieczka do Egiptu, Chrzest Chrystusa i modlitwa w Ogrójcu. Całość dopełniona jest ornamentem geometrycznym z motywami roślinnymi.

30 października w godzinach popołudniowych odbył się przewóz cennego stropu cerkiewnego. Transport polichromii do pracowni konserwatorskiej w Krośnie został zrealizowany dzięki bezinteresownej pomocy firmy Transport-Suwala z Humnisk, oraz przy zaangażowaniu członków Komitetu Społecznego. Gest firmy jest pięknym przykładem włączenia się lokalnego przedsiębiorcy w  ideę ratowania zabytku. W poniedziałek 2 listopada odbyła się kolejna komisja konserwatorska, której celem była ocena  etapu prac.

Jacek Adamski, wicestarosta powiatu brzozowskiego, pełni funkcję pełnomocnika grabowiańskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP do której należy budynek cerkiewny. Po spotkaniu komisji poprosiliśmy go o kilka słów komentarza.

– Na chwilę obecną środki jakimi dysponujemy nie pozwoliły nam na zajęcie się dachem. Również pogoda sprawiła, że odłożyliśmy to zadanie na później. Blachę trzeba nakładać w temperaturze powyżej 10 stopni. Na szczęście stary dach jeszcze nie przecieka, więc te prace bez szkody dla budynku wykona się w terminie późniejszym. Okazało się, że koniecznie trzeba wymienić wieniec kamienny i dźwigniecie całej kruchty. Renowacja jednego metra kwadratowego to ok. 1500 zł netto. Samego stropu jest 87m , ścian 207m czyli musimy zdobyć ponad pół miliona złotych. Obecnie musimy usunąć pęknięcia nad porożem. Niestety to jest remont i często przy wykonywanych pracach, okazuje się że jest jeszcze coś co trzeba niezwłocznie naprawić. I wszystko musi być robione pod okiem konserwatora. Mam nadzieję, że Urząd Marszałkowski przychylnie spojrzy na nasze działania i nas wesprze.

Cerkiew w Grabówce na Facebooku: KLIK

Zrzutka na remont cerkwi: KLIK

Edyta Wilk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj