Nowy most na Sanie. Czy nowa przeprawa jest potrzebna? 

Poprosiliśmy o komentarz dotyczący budowy nowego mostu dyrektorów Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historycznego Jerzego Ginalskiego oraz Jarosława Serafina oraz starostę Stanisława Chęcia, który w imieniu powiatu sanockiego zarządza mostem na Białej Górze. 

Jerzy Ginalski dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego:

– O budowie nowego mostu na Sanie mówiło się od bardzo dawna. Temat dyskutowany był wielokrotnie i wielopłaszczyznowo, potem na jakiś czas następowało wyciszenie, by pojawić się znowu, zmieniały się koncepcje architektoniczne i lokalizacyjne. Najbardziej chyba zależało na jego powstaniu sanockiemu skansenowi, do którego prowadzi od 40 lat most żelazny, który miał być rozwiązaniem w zasadzie tylko tymczasowym. Jego ciągłe naprawy, śliska nawierzchnia przez okrągły rok, wystające przez wiele lat druty zbrojeniowe, a przede wszystkim głośny stukot podczas przejazdu autokarów, były i są nadal uciążliwością zarówno dla mieszkańców prawobrzeża Sanu, jak i dla setek tysięcy turystów krajowych i zagranicznych masowo odwiedzających skansen. Teraz, gdy temat budowy nowego mostu przybiera realny kształt, należałoby pomyśleć także o poszerzeniu i modernizacji muzealnego parkingu, który dosłownie pęka w szwach, szczególnie podczas sezonu letniego i organizacji imprez plenerowych. Tworzące się wtedy wąskie gardło powoduje w zasadzie blokadę całej ulicy Rybickiego, a także mostu, który niejednokrotnie wtedy jest zamykany. Cieszymy się więc chyba najbardziej z pozytywnej decyzji o realizacji tej mega-inwestycji, gratulujemy skuteczności działania i trzymamy kciuki za jak najsprawniejszą i najszybszą jej realizację!

Starosta Stanisław Chęć:

Jak uratować sanocki szpital? - rozwiązań jest kilka– Planowana budowa nowego mostu w Sanoku jest bardzo dobrą i prorozwojową inwestycją. Kiedy burmistrz Tomasz Matuszewski poinformował mnie o zamiarze złożenia wniosku, poparłem jego pomysł, albowiem obecna przeprawa na Białogórę nie jest wystarczająca i dobrze, że zostały poczynione starania w tym kierunku. Wspaniale, że udało się otrzymać dofinansowanie. Zadała mi pani pytanie, czy środki unijne można przesunąć na inny cel, więc odpowiadam, że absolutnie nie ma takiej możliwości. Dotacja jest celowa i dotyczy konkretnie projektu “Mosty dla Regionów”. Oczywiście, samorząd dokłada do projektu, ale jest to zaledwie 20%. Powiedzmy sobie szczerze. Żadnego samorządu nie byłoby stać na zbudowanie nowego mostu. Poza tym, inwestycja jest dopiero w fazie planowania. Jej koszt może zmaleć i nie jest powiedziane, że wyjściowa wartość budowy mostu będzie taka sama, jaka obecnie jest zaplanowana. Wszystko zależy od przetargu i wykonawcy. Poza tym projekt obejmuje również przebudowę dróg dojazdowych do mostu oraz budowę ronda turbinowego. Warto dodać, że w ramach programu rządowego, na Sanie powstaną jeszcze trzy mosty: w Stalowej Woli, w okolicach Jarosławia i w powiecie brzozowskim. W Sanoku budowa mostu otworzy nowe możliwości szczególnie dla terenów położonych po drugiej stronie Sanu. W momencie, kiedy powstanie most, zyskają nie tylko mieszkańcy ale również turyści, którym łatwiej będzie dotrzeć chociażby do skansenu. Oczywiście, do poprawy będzie jeszcze ulica Gajowa, ale niewykluczone, że połączenie z mostem sprawi, że uzyskamy skrót na Olchowce. Podjęliśmy decyzję o wyremontowaniu ul. Chrobrego, a miasto Sanok obiecało nas w tym wspomóc. Złożyliśmy już stosowne wnioski o dofinansowanie do dróg samorządowych. Jeżeli nie będziemy myśleć perspektywistycznie, to nie mamy co liczyć na rozwój Sanoka i powiatu sanockiego.

 

Jarosław Serafin dyrektor Muzeum Historycznego:

Jarosław Serafin– Mogę się wypowiadać tylko jako dyrektor Muzeum Historycznego, ale z perspektywy dwóch muzeów, także Muzeum Budownictwa Ludowego jest to wiadomość, którą przyjęliśmy z radością. Most wpłynie na poprawę komunikacji pomiędzy dwiema jednostkami, które napędzają ruch turystyczny w Sanoku. Liczba odwiedzających muzea przekracza rocznie 100 tysięcy. Wyobrażam sobie spacer – przez most, potem wzdłuż działek, do zaprzyjaźnionej jednostki. Dystans będzie znacznie krótszy. Myślę, że za parę lat most znajdzie się w sercu miasta, ponieważ tego typu inwestycje sprzyjają rozwojowi i są pożądane przez ośrodki dużo większe, niż Sanok. Pozostaje tylko się cieszyć.

Nowy most na Sanie