grupa sanoczan sprzed 1914 r. przy Źródełku Chopina - zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku
grupa sanoczan sprzed 1914 r. przy Źródełku Chopina - zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku

Kartka z kalendarza: 23 stycznia urodził się Aleksander Tchorznicki

 Zdjęcie Tchorznickiego - Muzeum Tatrzańskie
Zdjęcie Tchorznickiego – Muzeum Tatrzańskie

Aleksander Mniszek-Tchorznicki urodził się w Cucułowcach 23 stycznia 1856 roku, zmarł 8 stycznia 1916 roku w Zakopanem, ale jego bogata i wszechstronna działalność zarówno zawodowa, jak i społeczna wpisała się na trwałe także w historię Sanoka.

Rodzina hrabiego Aleksandra Mniszek-Tchorznickiego posiadała dobra ziemskie w Sanoku , Sanoczku, Pisarowcach, Dąbrówce, Stróżach Małych i Wielkich. On sam był wybitnym prawnikiem, reformatorem sądownictwa.
13 września 1902 roku w Grazu na terenie Austrii zapadł wyrok w wieloletnim polsko – węgierskim procesie, przyznający sporne terytorium wraz z Morskim Okiem stronie galicyjskiej, czyli Polsce. Aleksander Mniszek–Tchorznicki był w tym sporze niezwykle skutecznym arbitrem. Już 19 września 1902 r. Rada Miasta Sanoka w uznaniu zasług położonych w obronie praw polskich do Morskiego Oka przyznała mu Honorowe Obywatelstwo.
Ofiarował część swego majątku, położonego na północnym zboczu góry
Stróżni, z przeznaczeniem na powiększenie sanockiego parku miejskiego. Tę nową część parku decyzją Towarzystwa Upiększania Miasta Sanoka nazwano imieniem Fryderyka Chopina. W setną rocznicę urodzin wielkiego kompozytora przy Źródełku Chopina wmurowano tablicę pamiątkową, na której, w dowód wdzięczności, wspomniano również osobę Aleksandra Mniszek-Tchorznickiego.
Syn Aleksandra, Henryk Tchorznicki, ożenił się z Godzimirą z Małachowskich. Oboje spoczywają na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.

O sporze o Morskie Oko pisaliśmy w „Tygodniku Sanockim”: https://tygodniksanocki.pl/2017/09/18/konflikt-o-morskie-oko/

 

Godzimira TchorznickaWspominaliśmy także powojenne losy Godzimiry Tchorznickiej: https://tygodniksanocki.pl/2018/01/27/poczytania-weekend-wspomnienie-o-godzimirze-tchorznickiej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj