W mieście powstanie 70 nowych mieszkań
W Sanoku powstanie 70 nowych mieszkań przy ul. Konarskiego. Cztery bloki mają zostać wybudowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będą to mieszkania z atrakcyjną ofertą czynszową oraz możliwością dojścia do własności, przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Budowa bloków ma ruszyć w przyszłym roku.
10 lutego została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta Sanoka, podczas której radni pochylili się nad wyrażeniem zgody na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Przemyślu oraz wyrazili zgodę na złożenie wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w nowo tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Przemyślu. W sesji wzięli również udział przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości. Adam Struziak, zastępca dyrektor Departamentu Transakcyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomości przybliżył informacje na temat społecznej inicjatywy mieszkaniowej. W realizacje tego przedsięwzięcia zaangażowały się cztery samorządy: Przemyśl, Mielec, Medyka oraz Sanok. Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Na wsparcie gmin zakładających SIM, w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, przewidziano w sumie 1,5 mld zł. Środki te będą wydatkowane w latach 2020-2022.
Czym jest SIM?
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem.
– W grudniu 2020 roku Sejm RP przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Została powołana Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – to spółka która zastępuje dawne Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Krajowy Zasób Nieruchomości podejmując rozmowy z samorządami zachęca do przystąpienia do SIM – tłumaczył Adam Struziak.
Z całego pakietu zmian w ustawach wspierających rozwój mieszkalnictwa przygotowanych w Ministerstwie Rozwoju, część z nich dotyczy przekształcenia obecnych Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) w Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, w skrócie nazywane SIM. Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Ponadto SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać z tak długoletnim zobowiązaniem finansowym. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.
– Przyszli najemcy mają możliwość nabycia mieszkania na własność – dodaje Struziak.
Dzięki utworzeniu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą budowane mieszkania na wynajem z niskim czynszem. Lokatorzy będą mieli prawo do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiedniej partycypacji. Kolejnym instrumentem SIM jest skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu). Lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł; niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.
Obecnie funkcjonujące TBS-y nie dają lokatorom, pomimo wpłacanej partycypacji w kosztach budowy lokalu, żadnych dodatkowym uprawnień. W przypadku SIM ma być lokator wynajmowanego mieszkania będzie mógł w przyszłości uzyskać jego własność. Dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego zostanie wykorzystany potencjał Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) – powstanie Fundusz Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych KZN, zasilany środkami z gospodarowania nieruchomościami KZN. KZN będzie mógł wnosić grunty do SIM, tworzyć i przystępować do już istniejących SIM lub TBS oraz mieć w nich udziały.
– Wybudowane mieszkania będą mieć atrakcyjną ofertą czynszową oraz możliwość dojścia do własności, przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Po dokonaniu wszelkich formalności, będziemy mogli rozpocząć budowę w przyszłym roku. Jest to kolejne działanie ukierunkowane na rozwój miasta, zależy mi, by jak najwięcej młodych osób skorzystało z tej oferty, zostało w Sanoku, wiążąc z nim swoją przyszłość – komentuje Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.
Pierwszeństwo w przyznaniu mieszkania będą miały rodziny z dziećmi nieposiadający prawa własności do żadnego lokalu. Po dokonaniu wszelkich formalności budowa bloków ma rozpocząć się w przyszłym toku. Radni jednogłośnie zagłosowali o przystąpieniu miasta do SIM-u.
Póki lopata nie została wbita radziłbym dać na wstrzymanie z tą propagandą sukcesu. Już więzienie budowali a wiadomo jak sie skończyło (brak funduszy) Obecna kadencja ma tendencje do ogłaszania sukcesu juz na poziomie samego pomysłu.
Więzienie to propaganda sukcesu posła, natomiast mieszkania to plany burmistrza. Pytanie, kto się wywiąże z obietnic.
Dużo ludzi potrzebuje pomocy w pozyskaniu lokalu
70 mieszkan to kropla w morzu potrzeb. W Stalowej Woli planuja w ramach SIM wybudowac 1,5 tys mieszkan
Ale to w końcu dobrze – według – Ciebie – czy nie? Że w ogóle po kilkudziesięciu latach ktoś się za to zabrał w Sanoku?