Drugie życie rzeczy

Drugie życie rzeczy

Czas przymusowej pracy zdalnej niejedną osobę „zmusił” do zrobienia porządków w szafach, piwnicach czy przemeblowania mieszkania. Wkraczamy w okres przedświąteczny, który wielu z  nas również zachęca do „przewietrzenia” mieszkania z niepotrzebnych, niekoniecznie starych rzeczy i przedmiotów. Tylko to, co niepotrzebne nam, może często okazać się zupełnie przydatne drugiej osobie. Ewentualnie rzecz może zyskać drugie życie.

 

W poprzednim numerze odpowiadaliśmy na pytania czytelników dotyczące odpadów. Jednym z pytań jakie zadała czytelniczka było: Czy nie można na terenie SPGK wydzielić miejsca na rzeczy, sprzęty niepotrzebne, ale mogące się komuś przydać, typu wersalka, komplet filiżanek itp.

– Bardzo ciekawa sugestia i rozważymy ten pomysł w najbliższym czasie – obiecał prezes SPGK Krzysztof Jarosz.

To fakt, w wielu miastach takie punkty przy gminnych punktach odbioru odpadów, istnieją. Kiedy taki powstanie w Sanoku niezwłocznie o tym poinformujemy. Prezes zapewnił nas, że Zarząd SPGK pochyli się nad tym rozwiązaniem.

Ta ciekawa propozycja i bardzo na czasie zachęciła nas w redakcji do sprawdzenia gdzie  w okolicy można oddać rzeczy sprawne a niepotrzebne.

Przyjrzyjmy się kilku lokalnym grupom w Internecie, gdzie kwitnie wymiana rzeczy, które dla właścicieli stały się niepotrzebne, bądź się znudziły, ale nadają się jeszcze do użytku.

Uwaga śmieciarka jedzie

Uwaga śmieciarka jedzie – to grupy lokalne na Facebooku, na których wystawiane są rzeczy za przysłowiowe „dziękuję”. Rzeczy czy sprzęty nie zawsze są w super stanie, ale często np. szafa która nam wydaje się zniszczona dostaje drugie życie przez osobę, która ma pomysł na jej odnowienie. Niedawno powstała taka grupa obejmująca zasięgiem Sanok i okolice. Uwaga, śmieciarka jedzie – Sanok i okolice – adres grupy: https://www.facebook.com/groups/UwagaSmieciarkaJedzieSanok. Na grupie można wystawić do oddania wszystko. Istnieje tylko jedna zasada: za darmo.

Coś za coś- wymiana Sanok

Coś za coś- wymiana Sanok to następna ciekawa grupa, adres: https://www.facebook.com/groups/226185412006615/
Grupa poświęcona jest zamianie czegoś za coś. Wymiana przedmiotów jest  całkowicie bezgotówkowa. Wymienić się można wszystkim za coś, czego akurat potrzebujemy. Torebka za czekoladę, spodnie za spodnie, książka za książkę, zabawki za płyn do naczyń itd.

Mniej

Grupa Mniej – https://www.facebook.com/groups/317606525815634 – to grupa pełna inspiracji jak ulżyć Naturze. Uczestnicy wymieniają się pomysłami na recycykling, upcykling, zmniejszenie ilości zużywanej energii czy wody. Ile osób, tyle pomysłów i natchnień oraz dużo ciekawych dyskusji na temat ostatnich badań naukowych np. o efekcie cieplarnianym,  czy pomysłów na zużywanie mniejszych ilości plastiku, bądź wykorzystanie niepotrzebnych materiałów.

 

Bazarki na rzecz potrzebujących

 

Inną forma przekazania wartościowych rzeczy są bazarki charytatywne. W najbliższej okolicy nie brakuje takiej formy pomagania. Chętni mogą na cel takiego bazarku oddać przedmiot, a inni po licytacji zakupić. Pieniądze za zakupione rzeczy trafiają na konto potrzebujących. Co ciekawe, niektóre osoby na grupie bywają tak życzliwe, że często licytują jakąś rzecz, płacą za nią, a następnie znów oddają na licytacje.

Dla Julii

Pierwszą grupą o której wspomnimy, to Bazarek dla Julii.  Bazarek został założony przez pracowników żłobka nr 2 postanowili  by objąć długofalową opieką niepełnosprawną Julię, która zmaga się z wieloma schorzeniami, min. porażenie mózgowo-dziecięce, padaczką lekooporna, refluks i owrzodzenie przełyku, przedwczesne pokwitowanie i wiele innych. Jula jest dzieckiem leżącym, karmiona jest pegiem. Największym problemem jest padaczka lekooporna. Grupa pod adresem: https://www.facebook.com/groups/5252821508123349

 

BAZAREK PRZYJACIÓŁ OTOZ – Animals Sanok

Bazarek na rzecz zwierząt wspiera działalność Sanockiego Inspektoratu OTOZ-Animals. Całkowity zysk z bazarku przeznaczany jest na cele statutowe Inspektoratu czyli ratowanie ratowanie zwierząt, opieka weterynaryjna, utrzymanie, bieżące potrzeby.  Co jakiś czas na grupie pojawiają się rachunki i faktury informujące o zakupionych lekach czy wykonanych zabiegach weterynaryjnych z zebranych środków. Grupa: https://www.facebook.com/groups/1532346380277144

 

Bazarek Sympatyków Sanockiej Straży Ochrony Zwierząt

Grupa Sanockiej Straży Ochrony Zwierząt powstała również z potrzeby serca pomocy zwierzakom oraz ludziom w trudnych sytuacjach związanych ze zwierzakami. Jak i w poprzedniej grupie zebrane kwoty są rozliczane i pokazywane rachunki bądź faktury.

Grupa: https://www.facebook.com/groups/2390589121239947

 

Drugie życie rzeczyWiele przedmiotów ma tylko jedno życie i ograniczoną liczbę zastosowań. Pusta puszka ląduje w koszu, niepotrzebne torby, ubrania czy  sprzęty domowe – podzielają ten sam los. Nie zawracamy sobie głowy naprawą zepsutego sprzętu z uwagi na koszty lub pojawienie się na rynku nowego, lepszego modelu. Może warto robiąc wiosenne porządki, zanim coś wyrzucimy przemyśleć sprawę, czy rzeczywiście jest to niepotrzebna rzecz? A może da się ją wykorzystać do czegoś innego? Jeżeli jednak nie, to może podpowiedzi, gdzie taką rzecz można oddać by komuś jeszcze posłużyła, dadzą jej dłuższe życie, a nam satysfakcję, że np. komuś pomogliśmy i wyprodukowaliśmy mniej śmieci.

Edyta Wilk

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj