Wybieramy projekt dla przyszłego domu

Wybieramy projekt dla przyszłego domu

Posiadanie własnego domu z ogródkiem to dla wielu osób jedno z najczęściej wymienianych marzeń. Chęć zamieszkania poza miastem argumentowana jest zazwyczaj hałasem, wysokimi cenami mieszkań i brakiem bliskości natury. Część osób realizuje swoje marzenie w najprostszy sposób, czyli kupuje upatrzony wcześniej dom. Pozostali, którzy pragną mieć pełny wpływ na to, w jakim domu zamieszkają wybierają jego budowę od podstaw. Pierwszym krokiem staje się wówczas wybór projektu na bazie, którego powstanie nasz przyszły dom. I na tym właśnie skupimy się w poniższym tekście.

Który projekt domu wybrać?

Na rynku działa wiele firm zajmujących się projektowaniem domów. To sprawia, że mamy do wyboru dziesiątki, jeśli nie setki różnych konfiguracji. Dla ułatwienia warto skupić się na jednym typie, a następnie rozważać kolejne.
I tak stoimy przed wyzwaniem. Gdzie znaleźć najlepsze projekty domów parterowych odpowiadające naszym wymaganiom? Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy oprócz tego, że na planach i wizualizacjach prezentują się atrakcyjnie, spełnią nasze potrzeby? W dużym uproszczeniu domy możemy podzielić na trzy kategorie: parterowe, piętrowe oraz z użytkowym poddaszem. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Decyzja o tym, który dom budujemy musi być poprzedzona spokojną analizą potrzeb nie tylko na chwilę obecną, ale również w przyszłości.

Budowa domu, a wielkość posiadanej działki

Pierwszym szczegółem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu jest sprawdzenie jak będzie on wyglądał na naszej działce. Jeśli jest ona duża lub bardzo duża nie ma problemu, aby stanął na niej dom parterowy, który jak wiadomo ma większą powierzchnię zabudowy niż jego piętrowy odpowiednik. Jeśli jednak działka jest niewielka może pojawić się konieczność kompromisu. Wybieramy dom parterowy kosztem mniejszej działki lub projekt mniejszego domu. Nie jest to decyzja łatwa biorąc pod uwagę, że dom budujemy na lata, a nawet pokolenia. Przed ostateczną decyzją dobrze jest porównać wiele projektów, a nawet zdecydować się na projekt stworzony stricte z myślą o naszej działce.

Dlaczego domy parterowe cieszą się dużym powodzeniem?

Nie ulega wątpliwości, że domy parterowe wyglądają zazwyczaj efektownie. Brak schodów sprawia, że wszystkie pomieszczenia są łatwo dostępne, a rozplanowanie ich na jednym poziomie wcale nie oznacza, że domownicy cały czas się ze sobą mijają. Rozłożysta bryła domu pozwala bez problemu wydzielić pomieszczenia zapewniające każdemu prywatność i komfort. Część dzienna i nocna mogą znajdować się na przeciwległych końcach domu.

Kto wybiera najchętniej domy parterowe?

Do największych zalet domów parterowych zaliczamy przede wszystkim łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń co zapewnia brak schodów. To sprawia, że są one chętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi i osobami starszymi, które zamieszkują wspólnie z rodziną. Szczególnie w podeszłym wieku codzienne wielokrotne używanie schodów może być bardzo męczące. Dom parterowy pozwala w każdej chwili wyjść do ogrodu, a położenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala mieć na oku biegające pociechy.

Dobry projekt domu pozwala na zmiany w przyszłości

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy dom będzie mógł ulec modyfikacji w przyszłości. Niektóre projekty uwzględniają możliwość rozbudowy bryły o poddasze, ewentualnie jeśli działka na to pozwala na powiększenie jego powierzchni. Nigdy nie wiemy co przyniesie życie za 10 lat. Kiedy dzieci dorosną, schody przestaną być przeszkodą, a kolejni mali domownicy mogą potrzebować własnej przestrzeni. Jeśli wybrany przez nas projekt uwzględnia np. rozbudowę o poddasze użytkowe jesteśmy w idealnej sytuacji. W dowolnej chwili niejako przy okazji możemy podnieść nasz dom uzyskując nawet 50% więcej powierzchni użytkowej. Obok takiej opcji nikt nie przejdzie chyba obojętnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj