Ja śmiecę, ty śmiecisz, oni śmiecą, my sprzątamy

Ja śmiecę, ty śmiecisz, oni śmiecą, my sprzątamy

W sobotę 24 kwietnia z okazji  Międzynarodowego Dnia Ziemi (22.04) Stowarzyszenie Łączy nas Sanok zaprosiło chętnych do posprzątania brzegu Sanu.  Tegoroczne hasło to „Przywróć naszą Ziemię” (Restore Our Earth).

Mimo zmiennej pogody zjawili się chętni i zakasali rękawy by posprzątać  brzegi Sanu.

Kilkanaście osób zebrało prawie pół tony śmieci. Dominowały puszki, butelki po  „małpkach, zdarzała się odzież, przytrafił dziecięcy rowerek. Krótko mówiąc dominowały opakowania po napojach i przekąskach.

Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy krótka notatkę i zdjęcia z trwającego sprzątania. Pojawiły się komentarze.

„A kosze na śmieci to gdzie jeden do drugiego o kilometr to nie ma się co dziwić”. Koszy na śmieci jest wiele nad Sanem, zwłaszcza w okolicy spacerowej. Nawet jeśli ktoś wędruje poza ten teren to chyba, nie jest wielką trudnością zabrać śmieci, które się wyprodukuje i przynieść do kosza. Zwłaszcza, że butelki czy opakowania w które jest zawinięte jedzenie niesiemy najpierw napełnione, a puste stają się dużo lżejsze.

Niemniej zdarzają się takie sytuacje jak opisała inna czytelniczka.

„Byłam świadkiem. Pani wysiadła z samochodu i wyrzuciła opakowania po tym co zjadła, na brzeg Sanu, a obok stał pusty kosz na śmieci. Nie chcę powtarzać co usłyszałam. Więc kosze tabliczki nic nie znaczą. Może wysokie kary?”

Zadzwoniliśmy do Straży Miejskiej. Mandaty za śmiecenie wynoszą do 500 zł, jest to wykroczenie, jednak jeśli trafi sprawa do sądu kara może sięgać kilku tysięcy. Czy widząc osobę, osoby zaśmiecające teren rekreacyjny możemy zadzwonić po straż Miejską – tak możemy.

Pytań było więcej i na konkretne odpowiedzi poniżej, a teraz mamy ochotę pochwalić postawę pewnego taty i jego pociech. Tata, pan Jarosław na naszym profilu facebookowym wkleił zdjęcie synków i napisał:

Ja śmiecę, ty śmiecisz, oni śmiecą, my sprzątamy– 20 minut zbierania i ponad 10 kilogramów śmieci. Przede wszystkim butelki i puszki po piwie, które pozostawili przedstawiciele naszego, jakże dumnego, narodu.

Pan Jarosław oczywiście zapewnił sobie i synkom odpowiednie rękawiczki, a po skończonej, ciężkiej dla maluchów pracy, nagrodził słodkimi lodami. Komentarze pod zdjęciem były tylko pozytywne: „I tak się wychowuje dzieci”

Zajmijmy się teraz odpowiedziami na inne pytania zadane przez dzwoniących do nas czytelników.

Co Miasto robi dla utrzymania porządku przy brzegach Sanu.

Brzegi Sanu są porządkowane przez UM na odcinku od mostu na Białą Górę do MOSiR-u, służby miejskie sprzątają na wiosnę i jesień oraz w zależności od potrzeb, na zgłoszenie mieszkańców i gdy sami zauważą nagromadzenie nieczystości. Ostatnie sprzątanie zlecone przez miasto odbyło się w marcu br. Tereny nad brzegiem Sanu mają różnych właścicieli, np. m.in. PRDiM, księży, Wody Polskie i każdy z tych podmiotów jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości

Co mamy zrobić ze śmieciami których SPGK nie chce przyjmować?

Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.  informuje,  że Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Segregowanych  przyjmuje selektywnie zebrane odpady komunalne pochodzące z nieruchomości zamieszkałych  zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Sanoka i Gminy Sanok nieodpłatnie. Odpady dostarczane do GPZOS muszą być posegregowane, a odbiór odpadów odbywać się będzie wyłącznie po okazaniu przez dostarczającego odpady kodu kreskowego.

Po przeanalizowaniu kosztów związanych z utrzymywaniem linii sortowniczej, od stycznia bieżącego roku podjęto decyzję o zaprzestaniu funkcjonowania sortowni w GPZOS. Biorąc pod uwagę wzrastające ilości odpadów segregowanych (w szczególności odpadów z tworzyw sztucznych), sortownia nie posiadała wystarczających mocy przerobowych i wymagała gruntownej modernizacji,  co wiązało się z poniesieniem znaczących dodatkowych kosztów a ostatecznie mogłoby znacznie odbić się na cenie za odbiór odpadów dla mieszkańców. Dlatego podjęto decyzję o korzystaniu z usług polegających na odbiorze odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych przez firmę zewnętrzną.

Pomimo tego, mieszkaniec ma możliwość przywiezienia odpadów w workach pod warunkiem, że dokona rozsortowania i umieszczenia odpadów w odpowiednich kontenerach  i boksach wskazanych przez pracownika. SPGK wraz z Urzędem Miasta Sanoka podejmuje szereg działań mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych na modernizacje GPZOS. Obecnie opracowywana jest koncepcja zagospodarowania GPZOS. Dzięki tej inwestycji dostosujemy  GPZOS do wymagań wynikających z ustaw dotyczących gospodarki odpadami,  przepisów przeciwpożarowych oraz poprawimy funkcjonalność punktu. 

Jaka część, czyli które miejsca brzegu Sanu należą do Wód Polskich, a które przynależą pod SPGK?

SPGK posiada w dzierżawie dwie działki przy brzegach Sanu: Pierwsza to ostrogi na wysokości ośrodka rekreacyjnego CRIS na błoniach, druga to gambiony w okolicy Ujęcia Wody w Trepczy.

Obie te działki są przez nas gospodarowane w ten sposób, że dbamy o ich czystość, wykoszenie traw oraz odpowiednie wzmocnienie. Nie są to tereny rekreacyjne, a dostęp ludzi nieuprawnionych jest utrudniony. Niemniej jednak zarówno obie te działki, jak i cała linia brzegowa Sanu należy do Wód Polskich, a dokładnie do: Zarządu Zlewni w Przemyślu, ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 6, 37-700 Przemyśl.

Czy ja, jako  Kowalski (osoba fizyczna nie osoba prawna, jak stowarzyszenie) chciał zorganizować sprzątanie brzegów Sanu, komu powinien to zgłosić, gdzie zadzwonić ? I czy może liczyć na odbiór tych śmieci przez SPGK ?

SPGK nie jest w kompetencji do wydania decyzji o wyrażeniu zgody na organizację sprzątania brzegów Sanu. O taką zgodę należy wystąpić do Urzędu Miasta.

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Segregowanych  przyjmuje tylko selektywnie zebrane odpady komunalne pochodzące z nieruchomości zamieszkałych. Nie przyjmuje odpadów komunalnych zmieszanych ani posegregowanych w sposób ogólny. Niemniej jednak można zgłosić się do Urzędu Miasta o wskazanie miejsca doręczenia odpadów powstałych wyniku akcji sprzątania brzegów Sanu. Jeżeli Urząd Miasta formalnie upoważni nas do jednorazowego odbioru takich odpadów, wówczas SGK pozytywnie ustosunkuje się do zaleceń Urzędu Miasta. Urząd Miasta może również wskazać „Kowalskiemu” inny punkt, w którym będzie można takie odpady pozostawić.

Edyta Wilk

(na pytania odpowiadali: Kierownik Biura Burmistrza Miasta, SPGK – Kierownik Działu Administracyjno – Prawnego, dyżurny Straży Miejskiej

 

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj