Sanoczanki zdobyły mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Sanoczanki zdobyły mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Zuzia Stasicka i Ola Solecka z klasy 8 „a” ze Szkoły Podstawowej nr 6 są posłankami do XXVII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczennice, razem z opiekunką projektu Ireną Bojarską były dzisiaj gośćmi burmistrza Tomasza Matuszewskiego.

– Z satysfakcją wysłuchałem, w jaki sposób uczennice zdobyły mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży, poznając życie i pisma kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziewczęta świetnie się uczą, chętnie też angażują się w projekty wykraczające poza szkolny program. Serdecznie im gratuluję sukcesu – powiedział burmistrz Tomasz Matuszewski.

Aleksandra  Solecka i Zuzanna Stasicka zdecydowały się „walczyć” o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży, realizując zadanie, które zostało sformułowane następująco: „Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia”.

Jedno ze stwierdzeń kardynała Stefana Wyszyńskiego, które zainspirowało ósmoklasistki do działania, mówi o potrzebie „wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – możemy o tym przeczytać na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 6. Na stronie znajduje się również filmik, zrealizowany przez Zuzię i Olę przy merytorycznej opiece Ireny Bojarskiej, wicedyrektora SP 6 i nauczycielki historii. Ten filmik to rejestr podjętych starań i spotkań, które pozwoliły dziewczętom zapoznać się ze spuścizną kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Najwięcej inspiracji dostarczył nam ogłoszony przez Prymasa program Społecznej Krucjaty Miłości. Z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie otrzymaliśmy wiele ciekawych materiałów, ale jeśli chodzi o poszukiwanie drogowskazów uniwersalnych, to właśnie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” uczy, w jaki sposób postępować, niezależnie od czasów, w jakich żyjemy, aby nasz świat uczynić lepszym – mówi Ola Solecka.

Zuzanna Stasicka opowiada o spotkaniu z siostrą Agnieszką w Komańczy: – Siostra Agnieszka w bardzo przystępny sposób przedstawiła nam sylwetkę kardynała Wyszyńskiego, objaśniając powody internowania Prymasa. Kościół i hierarchowie Kościoła byli uważani za wrogów państwa, a samego Prymasa próbowano przedstawiać w fałszywym świetle. I to, w jaki sposób Prymas komunikował się wtedy z wiernymi, zasługuje na podziw. Siostra Agnieszka mówi o tym w przygotowanym przez nas filmiku.

Które słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego mają charakter prawd uniwersalnych? Oto najważniejsze, wybrane przez tegoroczne parlamentarzystki z Sanoka: Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

Ola i Zuzia cieszą się, że udało im się uzyskać mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Myślą o tym, by w najbliższych wyborach ubiegać się w swoich nowych szkołach (będą kontynuowały naukę w sanockich liceach) o mandaty do Młodzieżowej Rady Miasta. Mają wiele pomysłów: zadbać o środowisko poprzez zamontowanie automatów do recyklingu plastikowych butelek, zaktywizować osoby niepełnosprawne poprzez przystosowanie do ich potrzeb siłowni plenerowych – to tylko niektóre z  nich.

Obie parlamentarzystki twierdzą, że gromadzenie wiedzy o życiu i działalności kardynała Stefana Wyszyńskiego było dla nich lekcją wolności. Zapytane, jak rozumieją wolność, odpowiedziały, że to swoboda wypowiadania się i tolerancja wobec tego, co odmienne, jednak manifestowanie zarówno wolności słowa, jak i tolerancji nie może godzić w czyjekolwiek dobro.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj