Maria Piątek / Sabina Twardowska - Wojny domowe i inne strategie radzenia sobie ze stresem

Maria Piątek/Sabina Twardowska – Wojny domowe i inne strategie radzenia sobie ze stresem

BWA Galeria Sanocka zaprasza na wernisaż prac Marii Piątek i Sabiny Twardowskiej „Wojny domowe i inne strategie radzenia sobie ze stresem”, który odbędzie się 3 września w piątek o godz. 18. Wystawa trwa do 1 października. 

„Prace Marii Piątek i Sabiny Twardowskiej to z jednej strony swego rodzaju dziennik rejestrujący wszystko, co wokół artystek dzieje się w obszarze ich prywatnego terytorium (pojętego dość szeroko), a z drugiej zaś ustawiczna, kompulsywna wręcz autoterapia stanowiąca odtrutkę na tą samą przetrawianą wciąż na nowo rzeczywistość. Powstające ciągi obrazów nie pozbawione są ironicznego komentarza, często zamieszczonego w obrębie pracy w postaci tekstów quasi reklamowych, a w istocie słodko gorzkich refleksji obu artystek.

W obu przypadkach prace poza narracyjnością przekazu oferują widzom niezwykłą feerię barw i form powodując, że odbiorca ma szansę w niemal bezpośredni sposób zetknąć się z żywiołową malarską energią. Kolor to, obok układających się w swoistą opowieść cytatów z rzeczywistości, najmocniej działający element prezentowanych obrazów.
Wojny ze światem rozgrywane w zaciszu domowym materializując się w formie obrazu stają się jedyną właściwą dla artystek strategią radzenia sobie z tego świata niedoskonałością i jednocześnie formą jego apoteozy – mimo wszystko.” /Maria Piątek/

Maria Piątek – malarka sięgająca w obrazach po znaki kultury masowej, które w swej praktyce malarskiej traktuje jako element pozwalający opisać mapę stanu własnej świadomości. Absolwentka ASP w Warszawie, doktorat w 2012 roku obroniła w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach, stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2020 na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Obecnie pracuje na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku, a także jest dziekanem Wydziału nauk Humanistycznych.

Sabina Twardowska – malarka, graficzka, ilustratorka w swych pracach inspirująca się szeroko rozumianą pop kulturą, wobec zjawisk której często dystansuje się w ironiczny i niepozbawiony humoru sposób. Absolwentka ASP w Warszawie, doktorat w 2018 roku obroniła w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Obecnie pracuje na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie prowadzi dyplomującą pracownię ilustracji.

wernisaż: 03.09.2021
godzina 18:00
wystawa trwa: 04.09 – 01.10.2021

ZAPRASZAMY!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj