Winna latorośl na kościelnym wzgórzu
 Trepczański kościół z kamienia z jego bogatą przeszłością ekumeniczną sięgającą prawdopodobnie II połowy XVI wieku: kaplica dworska - zbór protestancki – kaplica łacińska z łaskami słynącym obrazem Trójcy Świętej – cerkiew greckokatolicka Zaśnięcia Matki Bożej - i po ostatniej wojnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP

Już jutro trepczańskie Zaduszki

Już jutro trepczańskie ZaduszkiOd blisko 10 lat organizowane w listopadzie ZADUSZKI TREPCZAŃSKIE stają się, zwłaszcza dla najmłodszych lekcją historii małej Ojczyzny. To wspomnienie wydarzeń z zamierzchłej przeszłości potwierdzonych badaniami archeologicznymi na górze Fajka, jak i tych  z okresu ostatniej wojny, których świadkowie z każdym miesiącem odchodzą na wieczną wartę. Ogrom cierpień mieszkających tu wtedy Polaków, Rusinów i Żydów wywożonych na przymusowe roboty, do obozów koncentracyjnych, kierowanych do getta czy obozów pracy katorżniczej czy też Rusinów wywożonych na wschód w ramach powojennych wysiedleń  zna tylko sam Bóg. Z czasem Zaduszki Trepczańskie wzbogacały się o nowe kategorie:

– parafie i  kapłani różnych obrządków, także zakonnicy Franciszkanie

– szkoła – nauczyciele, wychowawcy i pracownicy

– tragiczne wydarzenia: zatonięcia, pożary, lawina, postrzelenie

Przed dwoma laty  dzięki uprzejmości rodziny odkryty został rąbek tajemnic ziemiańskiej nekropoli – grobowca rodziny Wolińskich, ostatnich właścicieli Trepczy, w którym spoczęło blisko 20 osób. Jesienią ubiegłego roku na 100-lecie Cudu nad Wisłą opracowana została tablica weteranów wojennych, którzy spoczęli na trepczańskim cmentarzu . Lista obejmuje walczących na froncie wschodnim u boku Armii Czerwonej (uzupełniona ostatnio na prośbę córki o st. szer. Bronisława Tomusiaka), jak i Tych, którzy przelewali krew na froncie zachodnim min, pod Monte Cassino  w maju 1944 lub już po wojnie byli więzieni i torturowani jako „wyklęci”.

Jedyną kobietą wyróżnioną w gronie mężczyzn jest Antonina Bąk, która z narażeniem życia  uratowała 3 Żydów.  Instytut Historyczny Vad Vashem w Jerozolimie przyznał jej w lipcu 1992 roku Honorowy Dyplom i Medal „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, a drzewko oliwne rośnie wśród tysięcy zasadzonych tam ku czci bohaterskich Polaków.

 

26 LISTOPADA 2021 g. 17:00  stary kościół w TREPCZY

Młodzież szkolna klas VI – VII – VIII z prawem wpisu do Indeksu Kandydatów do Bierzmowania

Serdecznie zapraszamy

pr

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj