Noc z Teatrem – Spotkanie czwarte

BWA Galeria Sanocka, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zapraszają na:

Noc z Teatrem – Spotkanie czwarte

Program:
 
Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe czyli arytmetyka wyzwolonej duszy” wg F. Dostojewskiego
reż. M. Szyszka
wykonanie: Jerzy Łazewski
Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe” wg opowiadań Fiodora Dostojewskiego – „Zapiski z podziemia” i ” Z powodu mokrego śniegu„. Pierwsza nagroda w konkursie na najlepsze przedstawienie na Festiwalu Sztuki Jednego Aktora we Wrocławiu w 2003 roku oraz nagroda Ministra Kultury i Sztuki na tym Festiwalu za najlepszy autorski scenariusz dla Małgorzaty Szyszki i Jerzego Łazewskiego.
To opowieść o skromnym urzędniku państwowym w carskiej Rosji. W jego życiu na pozór nic specjalnego się nie zdarzyło. Codziennym rytuałem jest pokonywanie niewielkiej odległości swego gabinetu od biurka do pieca i wspominanie najważniejszych momentów jego życia – chwil, które nadal są w nim bardzo żywe. Prowokuje go to do kolejnych przemyśleń, by odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, kim tak naprawdę jest, jakie są jego uczucia, czego się boi, a co sprawia mu prawdziwą przyjemność i radość.Na scenie widzimy człowieka, który swoje kompleksy i niepokoje chce przezwyciężyć walcząc z prawdziwymi, ale też z wyimaginowanymi rywalami. I tak na przykład marzy o tym, by pokonać w honorowym pojedynku jednego z oficerów, który jakoby obraził go publicznie. Starannie się do tego przedsięwzięcia przygotowuje, jednak w decydującej chwili rezygnuje. Tchórzy. Dlaczego? Być może dlatego, że jako urzędnik marzący o wielkich czynach, boi się utracić, to co już osiągnął. Swoje porażki i niespełnienia w pewien sposób próbuje odreagować na ukochanej Lizie, kobiecie, która paradoksalnie mogła być jego największym ratunkiem.
Bohater lękając się odrzucenia tworzy własny świat, w którym rządzą: porażki, rozczarowania, lęki, choroba i… liczby. I gdy już zaczynamy mu wierzyć, że otaczający go świat jest okrutny i nie do pokonania, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu – chwila autentycznej refleksji, która ma to wszystko zmienić. Nasz bohater jak to często u Dostojewskiego ma się odrodzić na nowo. Czyżby to mimo wszystko była tylko jedna z wielu jego póz życiowych?
Spektakl był prezentowany w ramach projektu: „Tak sobie chodzę, czyli nasz Hyde Park” w Warszawie, Londynie i St. Petersburgu.

Jerzy Łazewski

Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracuje zarówno w teatrze jak i przed kamerą. Był związany z warszawskimi teatrami: Polskim, Dramatycznym, Studio i Adekwatnym. Obecnie mierzy się ze sztuką reżyserii. Współpracuje ze Sceną Główną Handlową, gdzie prowadzi teatr studencki.
Prowadzi autorskie warsztaty poświęcone mówieniu i interpretacji tekstu. Wspólnie z Kazimierzem Gawędą napisał trzy książki: Uczymy się poprawnej wymowyO błędach wymowy książeczka dla dzieci, tudzież wyższych urzędników państwowych i Rehabilitacja mowy w chorobie Parkinsona. Publikacje te prezentują autorską metodę pracy nad słowem.
Znaczące role teatralne i filmowe: Orcio w Nie – Boskiej Komedii Z. Krasińskiego, reż. M. Prus; Książę Myszkin w Czterech komediach równoległych wg F. Dostojewskiego, reż. J. Grzegorzewski; Konrad w La Boheme wg Wyzwolenia St. Wyspiańskiego, reż. J. Grzegorzewski; Telemak w Powrocie Odysa St. Wyspiańskiego, reż Sz. Szczykno; Peter w Zabawnych grach wg Funny Games P. Heneke, reż A. Sajnuk; Pan Smith w Łysej śpiewaczce E. Ionesco, reż. J Łazewski; Ksiądz Piotr / Guślarz w Dziadach A. Mickiewicza, reż. Sz. Szczykno; Szaman i Anhelli w Anhellim J. Słowackiego, reż Sz. Szczykno; Sobstyl w Zdziczenie obyczajów pośmiertnych B. Leśmiana, reż Sz. Szczykno; Jezus w filmie Faustyna, reż J. Łukaszewicz; Henrich von Kleist w filmie Drugi brzeg, reż. M. Łazarkiewicz; Anhelli w filmie Złoto dezerterów, reż. J Majewski; Don Carlos Don Carlos F. Schillera, reż. L. Adamik; Kleant Chory z urojenia Moliera, reż K. Lang; Richard Pająk H. Eversa, reż M. Treliński. Seriale: Żegnaj Rockefeller, Magda M, Boża podszewka, Na dobre i na złe, Plebania, Barwy szczęścia, Na sygnale.
 
Za monodram Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe wg F. Dostojewskiego otrzymał pierwsze miejsce na festiwalu monodramów we Wrocławiu – WROSTIA oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za autorski scenariusz.
Siedem opowieści nie tylko dla dzieci” wg I. B. Singera
reż. T. Pietrasiewicz
wykonanie: Witold Dąbrowski
muzycy: Robert Brzozowski – kontrabas, Marian Pędzisz – altówka (Teatr NN – Lublin)
Teatr to tylko jedna z wielu aktywności Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Kameralne przedstawienia na aktora i towarzyszących mu muzyków czerpią inspiracje z twórczości noblisty I. B. Singera, legend, podań i gromadzonych przez Ośrodek relacji świadków historii. Opowiadane historie bywają i zabawne i refleksyjne – zawsze z przesłaniem i charakterystyczną pointą.
W spektaklu „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci„, nawiązującym tytułem do znanych nie tylko najmłodszym czytelnikom „Opowiadań dla dzieci” Singera, na scenie obok aktora – opowiadacza występują muzycy. Wspólnie tworzą sceny, które nie potrzebują nieodzownych zazwyczaj w teatrze scenografii i rekwizytów. Wszystko dzieje się w wyobraźni widza, budując w nim pełen pozytywnych emocji obraz nieistniejącego świata małych żydowskich miasteczek.
U podstaw działalności Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” leży działalność Teatru NN, który powstał w 1990 roku w Lubelskim Studio Teatralnym. Od 1992 roku, po przekształceniu się LST w obecnie istniejące Centrum Kultury w Lublinie, Teatr NN stał się gospodarzem Bramy Grodzkiej i przyległych do niej kamienic, jednak budynki wymagały generalnego remontu. W 1998 roku Ośrodek decyzją Rady Miasta uzyskał status samorządowej instytucji kultury. W tym samym czasie zakończyły się prace renowacyjne, dzięki czemu budynki mogły być w pełni wykorzystane do działalności kulturalnej i edukacyjnej.
 
Piątek 26.11
godzina 18.00
Sala Gobelinowa Muzeum Historycznego w Sanoku
 
Karnety w cenie 30 zł do kupienia w BWA Galerii Sanockiej od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00 – 17.00, w soboty w godzinach: 10.00 – 14.00 
 
 
Prosimy o przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych!
 
Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Sanoka oraz dotacji Powiatu Sanockiego
Sponsor imprezy: PGNiG

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj