Kiermasz Smaki Wołoskiej Kultury – atrakcji nie brakowało

Koncerty, warsztaty, rękodzieło, degustacja potraw, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na tych wszystkich, którzy przybyli wczoraj do Bukowska na kiermasz Smaki Wołoskiej Kultury. Podczas kiermaszu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Atrakcji nie brakowało. Pogoda także sprzyjała tej inicjatywie.

Największym powodzeniem cieszyła się niezmiennie degustacja potraw regionalnych inspirowanych tradycją wołoską. Pyszne potrawy przygotowały dla uczestników niezawodne panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bukowska, Nagórzan i Nadolan, z Pobiedna, Wolicy i Zboisk oraz Fundacja Latarni. Zainteresowaniem cieszyły się również stoiska  lokalnych producentów spożywczych: Zenon Hanus Wyrób, sprzedaż wyrobów wędliniarskichPoezja Smaku, wypieki domowe Halina Husak. Można było zakupić również zioła oraz sery kozie i owcze. 

Na stoiskach rękodzielniczych nie zabrakło biżuterii, dziewiarstwa, ceramiki, ikon oraz ozdób i stroików świątecznych, dzięki którym uczestnicy poczuli świąteczny klimat.

Szczególnie oferta Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie oraz rady rodziców Zespół Szkół w Bukowsku czyli szkoły podstawowej i przedszkola, była bardzo różnorodna. Wspólna praca dzieci i rodziców została doceniona przez uczestników. Większość ozdób świątecznych bardzo szybko znalazła nabywców.

Kiermasz Smaki Wołoskiej Kultury - atrakcji nie brakowałoUcztę muzyki ludowej z nutą wołoską zaprezentowała Kapela Ludowa Bukowianie przedstawiając zupełnie nowe utwory, przygotowane specjalnie na tą okazję. W klimat pasterskiej tradycji muzycznej wprowadził zebrane osoby w Domu Ludowym Józef Sowa, prezentując instrumenty pasterskie z terenu Karpat wschodnich i zachodnich. Wydarzenie zainicjowały dźwięki trombit w wykonaniu członka zespołu sygnalistów leśnych ,,Echo Karpat” Pana Olafa Jóźwika.

Dzieci miały niezwykłą okazję spróbować swoich sił na warsztatach kowalskich prowadzonych przez Kuźnię Skarbów. Chętnych nie brakowało, dzieci cierpliwie czekały na swoją kolej. W Domu Ludowym natomiast warsztaty plastyczne dla dzieci prowadziły panie  Centrum Usług Społecznych w Bukowsku. Było gwarno i twórczo, dzieci były zachwycone, podobnie jak i rodzice.

Wójt Gminy Bukowsko Marek Bańkowski, podziękował  członkom nieformalnej grupy, która była inicjatorem i organizatorem wydarzenia oraz wszystkim osobom które zaangażowały się w jej organizację. Wyraził swoją nadzieję na  na kontynuację festiwalu kultury wołoskiej w przyszłym roku.

Projekt zrealizowany został jako inicjatywa oddolna, w ramach zadania pn: „Karpackie inicjatywy lokalne” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, którego operatorem jest Stowarzyszenie „Pro Carpathia”.