Wakacyjny niezbędnik

Rusza „Wakacyjny niecodziennik” w MDK

W Młodzieżowym Domu Kultura, jak co roku rusza „Wakacyjny niecodziennik”. Dzieci mogą liczyć na wiele atrakcji pod okiem profesjonalnych animatorów. Zasada jest jedna: bez komputera i bez telefonu. Zapisy już ruszyły.

Wiesława Skorek - potrzebowałam nowych wyzwań– „Wakacyjny niecodziennik” to ogólnorozwojowe zajęcia wakacyjne, które od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Już wczesną wiosną zainteresowane osoby dzwonią w sprawie rezerwacji miejsc. Dzieci z pewnością spędzą czas ciekawie, aktywnie, atrakcyjnie i beztrosko. Co roku obowiązuję zasada, że wakacje w MDK są bez komputera i telefonu. Zajęcia będą prowadzone przez naszych instruktorów, a więc dziećmi zajmą się profesjonalni animatorzy. Przykładamy dużą wagę nie tylko do zabawy, ale i edukacji – mówi Wiesława Skorek, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Sanoku.

Uczestnicy „Wakacyjnego niecodziennika” mogą liczyć na wzięcie udziału w zajęciach artystycznych, sportowych, edukacyjnych – muzyka, plastyka, zajęciach ruchowo-tanecznych. Nie zabraknie zajęć z języka polskiego połączonego z konkursami językowymi, a także nauki języka migowego czy turniejów sportowych, konkursów: wokalnych, tanecznych i plastycznych. Oprócz tego na dzieci czekają gry i zabawy integracyjne w MDK-u i na świeżym powietrzu – dzieci przeważnie chodzą na Ogródek Jordanowski ponieważ jest bardzo blisko, wycieczki krajoznawcze, spacery – zwiedzanie ciekawych miejsc, spotkania z ciekawymi ludźmi, a dla chętnych wyjścia do kina.

– Gdzie będą wycieczki i z kim spotkają się dzieci zależne będzie od pogody oraz wieku uczestników w danym turnusie, od ilości chłopców czy dziewczynek w danym tygodniu. Planowany jest wyjazd do Rzeszowa do Teatru Bajek oraz w nasze piękne Bieszczady – wyjaśnia.

W budynku na bieżąco można korzystać z: cymbergaj, stół do ping ponga, piłkarzyki, bilard, hula hop, szczudła dla dzieci, gry planszowe. W plenerze – chusta animacyjna, szachy plenerowe. Tradycyjnie w piątek jest zamawiana pizza, na którą dzieci czekają już od samego rana, codziennie na dzieci czekają świeże drożdżówki, woda, soki, herbata, ciasteczka.

– Dzięki zajęciom dzieci odkryją swoje talenty, zainteresowania, poznają nowych przyjaciół i zdobędą wiedze z zakresu kultury i sztuki. Na turnusy przychodzą często od lat te same dzieci, które czują się u nas znakomicie, mają swoich przyjaciół, przychodzą także nowe osoby. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, aby dzieci wychodziły ze swoich domów i mogły aktywnie spędzać czas, choć przez kilka godzin bez telefonów i komputerów – uważa.

W ubiegłym roku „Wakacyjny niecodziennik” wyglądał nieco inaczej. Z uwagi na pandemię, była ograniczona liczba osób, ale przede wszystkim musiały być zachowane zasady reżimu sanitarnego, pomimo tego udało się zorganizować turnusy dla dzieci, które nie musiały spędzać czasu w domu.

Na „Wakacyjny niecodziennik” przyjmowane są dzieci, które skończyły 6 lat, zajęcia zaczynają się od 8.30, ale dzieci mogą już przyjść na 8.15, zajęcia kończą się o 13.30. Dziecko można wstępnie zapisać na jeden turnus, czyli od poniedziałku do piątku. Placówka nie posiada zaplecza do wydawania ciepłych posiłków, jednak na uczestników zawsze będą czekać napoje oraz drożdżówki. Dzieci powinny zabierać ze sobą czapkę, wygodne obuwie sportowe oraz drugie śniadanie. Opcjonalnie płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol. Jeśli dziecko posiada jakieś dysfunkcje lub alergie należy poinformować o tym opiekuna. Dzieci będą często wychodzić na zewnątrz, w celu zwiedzania miasta, czy na place zabaw, boiska, będą również odwiedzać lokalnych artystów, jeśli znajdą się chętni będą organizowane wyjścia do kina lub wycieczki poza miasto.

Zapisy już trwają. Można to zrobić w MDK osobiście (najlepszy wybór, bowiem należy wypełnić specjalne karty) oraz telefonicznie pod numerem telefonu 13 46 309 15. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Turnusy są 40-osobowe. Cena turnusu to koszt 70 zł. Zajęcia zaczynają się od 27 czerwca i potrwają do 19 sierpnia. Jest osiem turnusów.

dcz

Rusza „Wakacyjny niecodziennik” w MDK