Wolontariusze Seniorom - fotorelacja z Akademii

Wolontariusze Seniorom – fotorelacja z Akademii

7 grudnia w Centrum Usług Senioralnych w Sanoku odbyła się wyjątkowa Akademia „Wolontariusze Seniorom”. Dzisiejsza Akademia zorganizowana została z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Powiatowe Centrum Wolontariatu w Sanoku podejmuje wiele działań, aby skutecznie pomagać seniorom i dostarczać im wsparcia, którego potrzebują.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja, aby zauważyć pracę jaką wykonują wolontariusze na całym świecie, jak poświęcają się i działają na rzecz drugiego człowieka. To także okazja, aby uczcić i połączyć dwa święta. Międzynarodowy Dzień Seniora obchodzimy 1 października , zaś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5 grudnia. Pomoc dla seniora to temat, który w pewnym momencie stanie się bliski każdemu z nas – bądź to nasi bliscy, bądź my sami takiej pomocy możemy potrzebować. Na Akademii zjawiło się wielu gości, których powitała Czesława Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu w Sanoku.

– Dzisiejsza Akademia ma niezwykły wydźwięk, łączy bowiem w sobie dwa wydarzenia – Światowy Dzień Seniora, który obchodzimy 14 listopada oraz Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5 grudnia. Z jednej strony to wdzięczność seniorom za ich wkład włożony w propagowanie podstaw wolontarystycznych, a z drugiej promocja samej idei wolontariatu, która przejawia się w działaniach młodych wolontariuszy, głównie uczniów naszych sanockich szkol – powiedziała Czesława Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu w Sanoku.

Czesława podkreślała, że wolontariat nie ma wieku i jest dowodem na to, że jest międzypokoleniowym działaniem, daje szanse wzajemnego wzbogacania się, wymiany doświadczeń, integruje różne środowiska i różne pokolenia.

– Moja przygoda z wolontariatem rozpoczęła się 20 lat temu, gdy razem ze wspaniałymi ludźmi założyliśmy Powiatowe Centrum Wolontariatu w Sanoku, a następnie powołaliśmy do życia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przez wszystkie te lata zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów i akcji, a rok temu we wrześniu udało się powołać Centrum Usług Senioralnych – kontynuowała.

Prezes PCW uważa, że siła wolontariatu tkwi w potencjale osobowym. To lekcja dobroci oraz inspirującej pracy. Wolontariat przynosi wiele radości, staje się okazją do zawierania nowych, ciekawych znajomości i szczerych przyjaźni.

– Podsumowując pragnę przekazać jedno przesłanie – żyjmy pięknie, z miłością względem drugiego człowieka, okazujmy sobie wzajemny szacunek i dobre słowo – dodała na koniec Czesława.

Po wystąpieniach zaproszonych gości ogłoszono wyniki dorocznego konkursu literackiego poświęconego wolontariatowi: „Wolontariat – mój wybór”, „Z Pamiętnika wolontariusza”. „Wolontariat niejedno ma imię”. Kapituła konkursowa wyłoniła trzy zwycięskie prace oraz wyróżniła kilka osób, I miejsce zajęła Klaudia Dobosz – ZS nr 1, II – Natalia Jatczyszyn – ZS nr 1, III – Kamila Orłowska – ZS nr 1. Nagrodę – wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli została ufundowana prze europoseł Elżbietę Łukaciejewską.

Siłą napędową Sanockiego Centrum Wolontariatu jest młodzież, skupiona w szkolnych kołach wolontariatu, a także nauczyciele, którzy za wolontariat w szkołach odpowiadają i poświęcają mu sporo czasu. Doceniając nieocenioną pracę opiekunów kół, burmistrz Tomasz Matuszewski ufundował bon w formie jednodniowej wycieczki integracyjnej. Podczas Akademii został przyznany tytuł „Honorowego Wolontariusza 2022” – to okazja, by wyróżnić osoby zasłużone na rzecz wolontariatu, zwrócić uwagę na ich prace, zaangażowanie oraz podsumować działania charytatywne. W tym roku zarząd Stowarzyszenia szczególną uwagę skupił na podejmowanych działaniach przez kandydata, jego społeczne zaangażowanie, umiejętność współpracy. Czesława Kurasz tytuł Honorowego Wolontariusza 2022 wręczyła Piotrowi Kobiałce, dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Sanoku.

– Dyrektor Kobiałka w pełni zasługuje na ten tytuł. Dał się poznać jako człowiek mający otwarte serce dla osób starszych, potrzebujących wsparcia słowem i czynem. DPS stał się sanatorium dla podopiecznych ponieważ warunki, opieka i rehabilitacja – są na najwyższym poziomie. Jego kreatywność i zaangażowanie są wzorem do naśladowania – uzasadniła prezes.

Drugi tytuł Honorowego Wolontariusza 2022 otrzymał Wojciech Pajestka.

– Pan Wojciech od kilku lat współpracuje i wspiera działalność PCW w różnych działaniach charytatywnych. Co roku z wielkim zaangażowaniem prowadzi Galę Wolontariatu. W każdej trudnej sprawie można liczyć na jego pomoc i nieocenione wsparcie – podsumowała.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez Wolontariuszy Szkolnych Kół Wolontariatu. Jako pierwsi na scenie wystąpili uczniowie Muzycznego Koła Wolontariatu przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku. Wystąpił duet wokalno-instrumentalny w składzie Sara Niemczyk i Kacper Sokół. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu przy ZS nr 2, wystąpiła Milena Hydzik, Piotr Czaja i Gabrysia Rączka. Scenkę z ulubionego przez wiele osób serialu „Ranczo” zaprezentowali uczniowie Koła Wolontariatu przy II LO w Sanoku. Klaudia Dobosz oraz Monika Balik przedstawiły montaż słowno-muzyczny. Uczennice z ZS nr 5 zaśpiewały piosenki, natomiast Magdalena Dziuba oraz Konstancja Iwańczyk zaprezentowały taniec. Kamila Wolan wyrecytowała wiersz „Razem”, a dziewczyny Kaja Subik, Maja Kukla i Natalia Marzec zaśpiewały piosenkę „Kto wie czy za rogiem”. Grażyna Chyła, wolontariuszka Koła Wolontariatu Uniwersytety III Wieku zaprezentowała wiersz Krystyny Radoń „Anioły”.

Wolontariusze wręczyli gościom drobne upominki i słodkości. Na koniec odbył się kiermasz Bożonarodzeniowy przygotowany przez seniorów tutejszego Centrum Usług Senioralnych CARITAS.

dcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj